Visszerek és gyulladások a férfi meddőség hátterében

Ma két alattomos férfiproblémát vesézünk ki, de mivel hosszú lesz az agytágítás, nem is szaporítom tovább a szót, hanem inkább belekezdek. 😀

Here visszér (varicocele):

Okai:

A visszerek kialakulásának oka rendszerint az, hogy a vénás vér nem képes megfelelően visszaszívódni, emiatt pangás lép fel.

A here visszeresség jellemzően a fiatal férfiak betegsége, közülük pedig a magasabbak a veszélyeztetettebbek. A férfiak 8-23%-a szenved tőle valamikor élete során, és 90%-ban a bal herénél van a probléma.

Tünetek:

A here visszér leggyakrabban más vizsgálatokon (például meddőségi kivizsgálás) derül ki leggyakrabban. 

Súlyosság alapján négy különböző szakaszt különítenek el.

Mi köze a here visszérnek a meddőséghez?

Diagnózis:

Bár legtöbb esetben tapintható, szükség van ultrahangos diagnosztikára. Ha felmerül, hogy valamilyen tumoros megbetegedés van a háttérben, CT vagy MR segítségével vizsgálják.

Az ultrahangos vizsgálat során megnézik a herék méretét, elhelyezkedését. Doppler-ultrahang vizsgálattal jól megfigyelhetőek a herében futó erek, a véráramlás sebessége, ezt általában akkor végzik, ha úgy tűnik, szükség lesz műtétre. A termográfiás vizsgálattal mérhető a herék 0.6-0.8°C-os hőmérséklet emelkedése. Bizonyos kezelések előtt szükség lehet a röntgenes vizsgálatra, melynek során kontrasztanyag segítségével láthatóvá válik a vénás áramlás.

Ha korábban nem történt meg, szükség lehet az andrológiai vizsgálatra (spermavizsgálat), illetve bizonyos hormonszintek mérésére, mint az FSH, a GNRH vagy az Inhibin B.

Terápia:

Ha nem okoz panaszt a here visszér, illetve terméketlenséghez sem vezet, vagy nem szeretne gyereket épp az érintett, akkor elég lehet a megfelelő alsónadrág kiválasztása, mely nem túl szoros, de rendesen tart.

Kamasz korban kialakult here visszér esetén érdemes várni, és figyelni, hogy javul-e, azonban ha a here kisebbedéséhez vezet, szükség lehet műtéti korrigációra.

Ha a spermaképzésre negatív hatással van, illetve ritkán szépészeti okokból végzik el a herén a visszérműtétet, melynek során az érintett eret a megnagyobbodás felett elzárják, ez pedig az ér felszívódásához vezet. A gyógyulás lassú lehet.

Hagyományos műtét során sajnos nagyobb a kockázat, keletkezhet vérrög, vérzés, fertőzés vagy embólia, illetve sérülést szenvedhet az ondóvezeték, a hashártya vagy a húgyvezeték, előfordulhat a here méretének csökkenése vagy működésének romlása, azonban szerencsére ezek ritka mellékhatások. A laparoszkópos műtétek és mikrosebészeti eljárások során kisebb a kockázat esélye.

Abban az esetben, ha nem javul az állapot, szükség lehet az eljárás megismétlésére.

A műtét után a spermatermelés javul, azonban ehhez körülbelül 90 napra van szükség. A kiújulás esélyét csökkenti az egészséges életmód.

A here és a mellékhere gyulladásos betegségei:

A mellékhere gyulladásos megbetegedés (ochitis) során fájdalmasan megduzzad, illetve idővel átterjedhet a gyulladás a herére is.

Okai:

A here gyulladását gyakorlatilag minden esetben valamilyen fertőzés okozza.

Tünetei:

A gyulladás következtében a folyadék felhalmozódik, ami a duzzanat és a fájdalom fokozódásához vezet, a bőr kipirosodik, és fáj, a redők kisimulnak.

Diagnózis:

A diagnózis a nagyfokú fájdalom és a megnagyobbodás miatt sejthető, a heréket megtekintik, óvatosan megtapintják, illetve ultrahanggal vizsgálják.

Szükség lehet a vizeletminta elemzésére, illetve a spermaképre.

Terápia:

A here gyulladásos megbetegedései esetén ágynyugalmat rendelnek el, érdemes hideg borogatással enyhíteni a fájdalmon, illetve antibiotikumot kell szedni.

Krónikus gyulladás esetén a tünetek nem szűnnek meg, bár a fájdalom enyhül, újból és újból kiújul, a herék tömöttebbek és nyomásérzékenyek, ez kezeletlenül a hereszövet fokozatos elhalásával járhat, ilyenkor is antibiotikumos kezelésre van szükség, illetve ha nincs javulás, a mellékherék műtéti eltávolítására lehet szükség.

Mi köze a here gyulladásainak a meddőséghez?

Mint minden esetben, a here gyulladásai során is a betegség gyógyítása után 90 nappal várható a spermaszámban kimutatható javulás.

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források: ittittittittittittittittittittittittittittitt és itt.

Címkék: , , , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »