A progeszteron hiány, mellyel időnként ösztrogén-dominencia vagy ösztrogén-túlsúly néven találkozunk a teherbeesés akadálya lehet, ám szerencsére a legtöbb esetben könnyen, sokszor természetes módszerekkel orvosolható. 🙂
Tulajdonképpen mi a progeszteron?
A progeszteron, másnéven sárgatest hormon a termékeny korú nők petefészkében keletkezik (kis mennyiségben a férfiak és a menopauza utáni nők szervezetében is jelen van), azonban termeli a mellékvesekéreg is, illetve a várandósság 6-8. hetétől kezdve a méhlepényben keletkezik. Egy szteroidhormonról beszélünk, melynek szerepe a menstruációs ciklus szabályozása, alapvető fontosságú a tüszőrepedés létrejöttében, a méhnyálkahártya megfelelő kialakulásában, tehát az embrió beágyazódásának a segítésében, és a megtartásában, ugyanis gátolja a méhösszehúzódásokat.
A progeszteron szintje az ovuláció előtt viszonylag alacsony, majd azt követően megemelkedik, illetve ha megtermékenyül a petesejt, és elkezd beágyazódni, tovább emelkedik a szintje, míg ha nem jön létre terhesség, akkor a petefészek beszünteti a termelését, egy hegszerű szövetdarab, az úgynevezett fehér test marad a helyén, mely a menstruáció során távozik. Amikor a progeszteron szintje lecsökken, elkezd emelkedni az FSH (follikulus stimuláló hormon) szintje, mely egy újabb tüszőérést generál.
Abban az esetben, ha nincs tüszőrepedés, a progeszteron szintje a teljes ciklus alatt alacsony marad.
Mik a progeszteron-hiány tünetei?
Progeszteron-hiány létrejöhet magas ösztrogénszinttel, ebben az esetben beszélünk ösztrogéndominenciáról, alacsony ösztrogénszinttel, melynek tünete lehet az elmaradó menstruáció és mellette a vékony méhnyálkahártya, ha pedig a progeszteron pótlásra kerül, de az ösztrogén szintje továbbra is alacsony marad, szabálytalan bő vérzés jöhet létre.
Hogyan diagnosztizálható a progeszteron-hiány?
A progeszteron-hiány diagnosztizálásához a szokásos 3. napi vérvétel mellett 21. napi vérvétel is szükséges, melyet szabálytalan ciklus esetén az ovulációt követő 7. nap végeznek el. (A vérvételekről itt írtam.) Egy egészséges nőnek egy évben 10-12 alkalommal van peteérése, tehát nem minden ciklusban, abban az esetben, ha sikerül épp egy anovulációs ciklust kifogni, a vérvételt érdemes megismételni a következő ciklusban.
A progeszteron szintje a női ciklus különböző szakaszaiban:
A referenciatartomány alatt mért progeszteronszintek progeszteronhiányra utalnak, itt elsősorban a ciklus végi, a luteális fázisban mért progeszteron számít. (Referenciaértékek forrása)
Mitől alakul ki a progeszteronhiány?
Ha ezek közül valamelyik beigazolódik, akkor elsősorban a kiváltó hormonális problémát szükséges orvosolni, könnyen lehet, hogy evvel a progeszteronhiány is megoldódik. 🙂
Mi a teendő progeszteron-hiány esetén?
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!
Források: itt, itt, itt, itt, itt, itt