Endometriózis: hogyan gyógyulhatnék meg?

Az endometriózisra a legjobb gyógymód a várandósság, miközben – Murphy szerint – ez a betegség is nagyon sokszor meddőséget okoz. De mégis mit lehet vele tenni? Következzenek a múltkori, endometriózisról szóló bejegyzés után a gyógymódok. 🙂

Forrás: Pinterest

Miért jó endometriózissal minél előbb gyermeket vállalni?

Az endometriózisos nőknek szokták javasolni, hogy minél előbb essenek teherbe, ugyanis evvel a betegséggel az idő előrehaladtával többnyire romlanak az esélyek, és nehezebbé válik. 🙁 A várandósság általában a tünetek javulásával jár. 🙂

Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy sajnos az endometriózisos nők körében gyakoribbak a méhen kívüli terhességek és a vetélés. 🙁

Mi a teendő, ha még/már nem szeretnél gyermeket?

Az endometriózis az az eset – mikor még a hozzám hasonló ortodox fogamzásgátló ellenesek szerint is – jobb (gestaten tartalmú egykomponensű) fogamzásgátló tablettát szedni, ugyanis a tabletta elnyomja a peteérést, annak hiányában pedig visszafejlődnek az endometriózisos szövetek.

Abban az esetben, ha a beteg már nem szeretne gyermeket, javasolhatnak 6-12 hónapos gesztagén kúrát, mely lényegében egy ál-terhességet jelent, mely gyógyszerszedéssel (Provera vagy Norculut), esetleg ciklikusan adagolt ciklikusan adagolt gesztagén-ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletta szedésével jár.

Mit szoktak tenni a teherbeesésért?

Ma már az esetek többségében nem nagy hasi műtét, hanem laparoszkópiás műtét útján távolítják el az endometriózisos szöveteket, (hosszú ideje fennálló, súlyos endometriózis esetén előfordulhat, hogy a petefészkek és a méh eltávolítását javasolják 🙁 ).

Forrás: Pinterest

A műtét után javasolják a mielőbbi teherbeesést, ugyanis ilyenkor van rá a legnagyobb esély, mielőtt kiújulna az endometriózis.

Mivel az endometriózis kifejlődéséhez ösztrogénre van szükség, 3-6 hónapos hormonkezelést szoktak ajánlani, mely a petefészkek saját működésének a leállásával jár, ez lehet egyszerű hormonális fogamzásgátló, de sok esetben 3 vagy 6 hónapos mesterséges klimax létrehozását javasolják, mely havonta egy injekció (GnRH) beadásával jár, ennek megfelelően elmarad a peteérés és a menstruáció, és visszafejlődhetnek az endometriózisos szövetek. A kellemetlen benne, hogy ezalatt a klimax kellemetlen tünetei is jelentkezhetnek, mint az izzadás, alvászavarok, hüvelyszárazság, hangulatingadozások.

A mielőbbi teherbeesés érdekében a laparoszkópiás műtét (és a hormonkezelés) után sokszor lombikkezelést ajánlanak.

Kiegészítő kezelések:

Megszűnik valaha az endometriózis?

Az esetek többségében az endometriózis a menopauza eljövetelével válik tünetmentessé.

Forrás: Pinterest

Van alternatív gyógymód?

A hagyományos orvoslás a fentieknél többet nem tud nyújtani, de hit és vérmérséklet szerint alternatív gyógymódokhoz is lehet nyúlni. Ilyenek lehetnek:

Szerény véleményem szerint az alternatív gyógymódokat legfeljebb a hagyományos orvosi kezelés mellett érdemes alkalmazni, például fájdalomcsillapításként, illetve az életmódbeli változtatásokat beiktatni. 🙂

Forrás: Pinterest

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források: itt, itt, itt, itt, itt, itt és itt.

Címkék: , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »