Endometriózis: a láthatatlan gyilkos

Ha megkérdeznétek, melyik meddőséget okozó női betegséget szeretném a legjobban elkerülni, gondolkodás nélkül az endometriózist mondanám. Számomra rémisztőek és mélységesen elszomorítóak azok az adatok, amelyek ehhez a betegséghez kapcsolódnak: világszerte nagyjából 176 millió – azaz minden 10. – nő szenved tőle, nem “csak” a meddőség egyik leggyakoribb okozója, hanem jelentősen rontja az életminőséget, fájdalmat okoz, és a legtöbb esetben csak hosszú tortúra után sikerül diagnosztizálni. 🙁 🙁 🙁 Az eheti témánk az endometriózis.

Egy kampány, melynek során krónikus betegségben szenvedők álltak ki. Forrás: Nők Lapja Café.

Mi tulajdonképpen az endometriózis?

Az endometriózisban szenvedő nőknél ilyen endometrium szövet valamilyen okból nem csak a méhen belül, hanem a test más pontjain is megtalálható, leggyakrabban a hasüregen belül (a petefészken, petevezetőkön, a hüvely és a végbél között, a méh külső részén, időnként sebészeti beavatkozások helyén (pl gátmetszés hege), belekben, végbélben, hüvelyfalban, méhnyakban…stb.), de megfigyelték már a hasüregen kívül is (tüdőben és végtagokon).

A méhen belül elhelyezkedő endometrium szövethez hasonlóan az endometriózisos szövetek is hónapról hónapra felépülnek, majd leválnak, azonban ezeknek nincs lehetőségük kiürülni a szervezetből, ezáltal belső vérzéseket, hegeket, csomókat okoznak, ráadásul ilyenkor újabb területekre tud szétszóródni.

A petefészken elhelyezkedő endometriózisos csomó a csokoládé ciszta, mely barátságos neve ellenére rendkívül veszélyes, és súlyos tüneteket okozó jelenség. 🙁

A kép bemutatja az endometriózisos csomók lehetséges elhelyezkedési helyeit. Jobb oldalt azt láthatjuk, hogyan zajlik a menstruáció egy egészséges nőnél, akinél a méhnyálkahártya a méhen belül helyezkedik el (fent), és egy endometriózisos betegnél, akinél megjelent a petefészken, a petevezetőn és a méh külső felszínén is (lent). Forrás: Pinterest

Mitől alakul ki az endometriózis?

Sajnos erre a kérdésre egyelőre nincs olyan válasz, mely egyértelműen igazolható lenne. 🙁 Mindenesetre az alábbi elméleteket ismerjük:

Az endometriózis tünetei:

Az endometriózis elleni kampány jelképe a sárga szalag. Forrás: Pinterest

Hogyan lehet diagnosztizálni az endometriózist?

Elzáródások és összenövések kialakulása. Forrás: Pinterest

Miért okoz meddőséget az endometriózis?

A meddő nők 35-40%-ánál fennáll az endometriózis, melynek már a legenyhébb, fájdalmat még nem is okozó stádiumában is elmaradhat a várva várt fogamzás, így sokszor épp a meddőségi kivizsgálásokon derül rá fény.

Az endometriózisos nőknél sok esetben a közösülés olyan fájdalommal jár, hogy emiatt megritkulnak az aktusok, ami értelemszerűen megnehezíti az utód érkezését, ám a gyermekre vágyó nők hajlamosak ezen túllépni, de így is számtalan ponton nehézségekbe ütközhetnek.

Az endometriózis során sok esetben fellépő fájdalmas, rendszertelen vérzés megnehezíti a megtermékenyített petesejt beágyazódását.

Jellemző az immunrendszer rendellenes viselkedése, melynek során a spermiumot és a megtermékenyített petesejtet idegen anyagnak tekinti, és igyekszik megsemmisíteni, ráadásul az egészséges nőkhöz képest magasabb a hashártyán a védekező sejtek száma.

Előfordulhat a petefészek elzáródása és hegesedése, valamint a petefészken lévő ciszták miatt a petefészek hegesedése, emiatt nem tud megtermékenyülni a petesejt vagy megtermékenyülés után eljutni a méhbe, az elzáródások miatt a méhen kívüli terhesség is gyakoribb.

Ha érdekel a téma vagy érintett vagy, olvasd a csütörtöki posztot is, melyben az endometriózis kezeléséről írok!

Az endometriózis leggyakoribb tünete a fájdalmas menstruáció. Forrás: Pinterest

Angolul tudóknak még egy kis összefoglaló. Forrás: Pinterest

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források: itt, itt, itt, itt, itt, itt és itt.

Címkék: , , , , , , ,
Tovább a blogra »