Bár az utóbbi időben az életmódváltásomnak köszönhetően sokat javult a helyzet, ebben a témában magam is erőteljesen érintett vagyok, ugyanis itt egy kis úszógumi, ott egy kis zsírpárna, a férjem igazán nem mondhatja, hogy ne lenne mit fogni rajtam. 😀 Ami azt illeti, tudom, hogy evvel egyáltalán nem javítok a helyzeten, úgyhogy próbálok tenni ellene, sőt, az a fixa ideám, hogy ha sikerülne elérni az ideális testsúlyt, a hormonháztartásom is jobb eséllyel állna helyre.
Mostanában rengetegszer látok nem csak túlsúlyos, hanem erőteljesen elhízott nőket babakocsit tologatni, és ilyenkor, bevallom őszintén, mindig dühös leszek magamban, hogy nekik miért sikerült így is, és miért nem kellett lefogyniuk, leállniuk az ekkor is a kezükről lógó cukros üdítőitalokról, kóláról, csokiról. Kedvencem, mikor tolja a babakocsit, és húzza maga mellett a 4-5 éves nagyobbat, aki még nincs elhízva, ám látszik, hogy menet közben is a csokit majszolja. Persze, ki akarná megtagadni a gyerektől, na, de akkor is, itt a jövő nemzedék instant elhízása.
Aztán próbálom lenyugtatni magam, nincs hozzá semmi közöm, meg egyébként is, ki tudja, ők milyen keresztet kaptak az élettől. Egyébként is itt vagyok én, aki azt állítom, hogy valószínű a pajzsmirigy alulműködésem miatt jött rám ennek a rengeteg kilónak egy jelentős része, akkor hogy ítélkezhetnék? Mit tudom én, hogy náluk mi a helyzet? Hogy nem szenvednek-e ők is krónikus betegségektől?
Forrás: Pinterest
De akkor nézzük is, mivel állunk szemben?
Mit nevezünk túlsúlynak?
A túlsúly hagyományos meghatározása a testtömeg index alapján történik, ez a BMI (ami az angol Body Mass Index = testtömeg index kifejezésből származik), számolása az alábbi módon történik:
BMI=kg/m²
A testtömeg index alapján 6 kategóriát különböztetünk meg:
Testalkatok a BMI alapján | |
BMI | Osztályozás |
18,5< | sovány |
18,5-24,9 | normál testalkatú |
25-29,9 | túlsúlyos |
30,-34,9 | enyhén elhízott |
35-39 | közepesen elhízott |
39,1- | súlyosan elhízott |
A BMI azonban önmagában több sebből vérzik. Az egyik, ami a hétköznapi embereknél kevésbé jelent problémát, hogy kívülről szinte ugyanolyan testalkatú egyéneknél is lehet jelentős testsúlykülönbség, ugyanis egy erőteljesebb csonttal megáldott egyén nehezebb, valamint az izom lényegesen nehezebb a zsírszövetnél. Gyanítom, hogy az egészségtől kicsattanó sportolóink jelentős része önmagában a testsúlya alapján túlsúlyosnak számíthatna. 😀
A másik problémát a testalkatok közti különbség okozza, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hol helyezkedik el az a bizonyos zsírszövet, sajnos a hastájéki zsír sokkal rosszabb, mint a combokon és a fenéken elhelyezkedő.
Különböző női testalkatok: (balról jobbra) alma, körte, homokóra és téglalap alkat. Kép forrása: Pinterest
A különböző testalkatok finomabb osztályozása: (balról jobbra) 1. fordított háromszög (legfontosabb jellemzője a széles váll), 2. fiús alkat (vékony lányok), 3. téglalap alkat (mindenhol ugyanolyan széles, nem különül el a derék), 3. alma alkat (a zsírszövet elsősorban a hastájékon és a mellen), 4. körte alkat (a zsírszövet elsősorban a fenék és a combok tájékán, a felsőtest vékonyabb), 5-6. homokóra alkat (ez minden nő álma, kerek fenék, mellek, vékony derék). Kép forrása: Pinterest
Itt vagyok például én az enyhén almába hajló téglalap alkatommal, gyönyörű, formás lábak, kerek fenék (alulról), felfele viszont egybeolvad a nem létező derekammal és a bár nem kicsi, de a derekamhoz képest nem is nagy melleimmel. Régebben sokat bosszankodtam rajta, aztán belenyugodtam, hogy tehetek akármit, nem lesz derekam, persze akkor még sokkal vékonyabb voltam, majdhogynem ideális testsúllyal. 😛
Szóval a hasi zsír sokkal rosszabb, mint a máshol elhelyezkedő. Erre találták ki a másik mérési módot, amely magasságtól függetlenül a derékkörfogaton alapszik. Eszerint a nők 80-88 cm feletti derékkörfogatnál, a férfiak pedig 94-102 cm feletti derékkörfogatnál számítanak elhízottnak. Míg a férfiaknál az alma alkatú, a nőknél a körte alkatú elhízás a gyakoribb.
Az alma alkatú elhízás esetén lényegesen nagyobb a túlsúllyal összefüggésbe hozható betegségek, míg a körte alkatúaknál az ízületi problémák kialakulásának a veszélye.
Forrás: Pinterest
Mitől alakul ki a túlsúly?
Ha megkérdeznétek, miért nem szeretem, mikor ítélkeznek a túlsúlyos emberek felett, két dolgot sorolnék fel, az egyik az, hogy fogalmunk nincs, mitől néz így ki az illető, a másik pedig, hogy a túlsúly kialakulásának sokszor olyan pszichés okai vannak, amiken a társadalmi megbélyegzés sajnos csak rontani tud.
Bár nem ez a posztom elsődleges célja, de nézzük meg kicsit, mitől alakulhat ki leggyakrabban az elhízás:
Amikor ilyesmit látok, nem tudom, hogy inkább szomorú vagy mérges legyek, mindenesetre nem gondolom, hogy a képen látható gyerekek lennének a hibásak azért, ahogy kinéznek. Forrás: Pinterest
Betegségek, melyeket a túlsúly okozhat:
A túlsúly több krónikus betegség esélyét jelentősen növeli, ilyenek a:
Miért érdemes a testsúllyal foglalkozni egy nőnek a gyermekvállalás előtt?
Így csökkenti a túlsúly a nők fogamzóképességét:
Egyes adatok szerint a női meddőség hátterében az esetek mintegy 6%-ában a túlsúly áll (köztük a reprodukciós eljárások sikerrátái is rosszabbak), és nagyjából minden harmadik túlsúlyos nő szabálytalan menstruációs ciklussal küzd. Ennek legfőbb oka, hogy a zsírszövetekben nagyobb arányban képződnek a nemi hormonok, ez emelkedett ösztradiol-szinthez vezet, ami megzavarja a női hormonháztartás egyensúlyát, ez pedig végsősoron akár a menstruáció elmaradásához vezethet. Mindemellett a túlsúlyos nőknél a férfi nemi hormonok aránya is magas.
Bár kissé a ‘mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás’ esete, de a túlsúlyos nőknél nagyobb arányban alakul ki inzulinrezisztencia és pcos, amik szintén a női meddőség okozói lehetnek.
Ezért kockázatos a túlsúly a várandósság alatt:
A következő részt várandós anyák semmiképpen ne olvassák, ha közéjük tartozol, folytasd a férfi meddőségnél!
A túlsúlyos nők esetében több terhességi betegségnek megnő az esélye, ilyenek:
Ugyanakkor a terhesség alatt tilos szigorú diétát követni, ugyanis ez veszélyes lenne a baba számára!
A túlsúlyos nők körében kockázatosabb a szülés, mert:
Forrás: Pinterest
Így csökkenti a férfiak termékenységét a túlsúly:
A túlsúly a férfiaknál is a hormonháztartás felborulását okozhatja, illetve náluk alacsonyabb a spermiumok száma, akár a szexuális funkciók is sérülhetnek, kialakulhat impotencia.
Ennek oka, hogy a nagy mennyiségű zsírszövetben több termelődik az aromatáz enzimből, melynek feladata, hogy a tesztoszteront (férfi nemi hormon) ösztradiollá alakítsa (női nemi hormon). Ez a folyamat az egészséges férfiaknál is jelen van, ugyanakkor jelentősen kisebb mértékben. Ennek köszönhetően a hormonháztartásban a normálishoz képest nagyobb arányban lesznek az ösztradiolok és kisebb arányban a tesztoszteron, ez a folyamat az agyalapi mirigyre visszahatva további bonyodalmakat okozhat, és ennek köszönhetően csökken a spermium száma, valamint impotencia alakulhat ki.
Változtatni viszont soha nincs késő! Ha érdekel, olvasd a holnapi bejegyzésem is!
Forrás: Pinterest
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!