A pajzsmirigy túlműködés esetén a pajzsmirigy (az eddigiekkel szemben) éppen túl sok hormont termel. Ez a betegség lényegesen ritkább, a hajlam általában családon belül öröklődik, kialakulásának esélyeit elsősorban a stresszes életmód és a dohányzás növeli. Ha szeretnéd elolvasni a korábbi bejegyzéseim, itt írtam a pajzsmirigy alulműködésről (ebben a bejegyzésben részletesen beszéltem a pajzsmirigy működéséről), itt az esetleges alternatív utakról, itt pedig arról, hogy hogyan kell a pajzsmirigy alulműködést kezelni gyerekvállalás esetén.
Mi okozhatja a pajzsmirigy túlműködést?
- autoimmun betegség: Graves-Basedow-kór
- túl sok jód bevitele (ez nálunk kevésbé fenyegető veszély)
- ha az agyalapi mirigy valamiért túl sok TSH-t termel
A pajzsmirigy túlműködés tünetei:
- sztruma – ez lényegében egy megnagyobbodott göb a nyakon
- szapora szívverés, akár szívritmuszavar, megemelkedett vérnyomás
- főképp terheléskor fulladás
- kidülledt szemek, riadt tekintet, szempillacsapkodás
- nagy étvágy mellett is testsúlycsökkenés
- meleg és nedves bőr, fokozott izzadás
- hajhullás, korai őszülés
- nőknél szabálytalan menstruáció
- férfiaknál is az eredmények romlása

Forrás: Pinterest
A pajzsmirigy túlműködés diagnosztizálása
A pajzsmirigy túlműködést az alulműködéshez hasonlóan alapvetően vérvétellel lehet diagnosztizálni, ahol a 0.4 mlU/L alatti TSH-nál, valamint az értéktartományon felüli T4 hormonnál beszélünk túlműködésről, emellett szükséges ultrahangos vizsgálat.
A pajzsmirigy túlműködés kezelése:
Gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a pajzsmirigy-hormonok termelődése, illetve emellett szükséges lehet a pulzusszám-és vérnyomás csökkentése.
Alkalmazhatnak izotópkezelést, ennél jódizotópot adnak a betegnek, ezt a szervezet a pajzsmirigybe küldi, ahol elpusztítja a sejtek egy részét, evvel csökkenti a pajzsmirigy hormontermelését vagy műtétet, mikor eltávolítják a pajzsmirigynek egy jelentős részét.
Pajzsmirigy túlműködés és a terhesség
A pajzsmirigy túlműködés gyakran alakul ki a terhesség első felében, különösen veszélyeztetettek azok, akik már korábban is szenvedtek tőle, ilyenkor gyógyszeres kezelés szükséges, ugyanis ennek elhanyagolása az anyánál a fenti tüneteket, a gyermeknél pedig nem megfelelő szívfejlődést okozhat.

Forrás: Pinterest
Olvassátok a jövő heti témát is, mikor megkönyörülök rajtatok, miután három hete komoly információhalmazt árasztok rátok, és egy “könnyebb” témánk lesz, a stressz (és a prolaktin), de psszt, most mondjuk ki utoljára a bűvös kifejezést, hogy “ne görcsölj rá!”, ezt a jövő héten hallani sem akarom!
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: