Tegnap már elkezdtem a pajzsmirigy alulműködésről írni, beszéltem róla, hogy a legtöbb esetben élethosszig tartó hormonpótlással jár, és hogy sajnos az autoimmun pajzsmirigyproblémák a pajzsmirigy folyamatos pusztulásával jár(hat)nak (nem minden pajzsmirigy alulműködés autoimmun). Sorra vettük, hogy egyelőre orvosilag ennek kiküszöbölésére nincsen mód, bár szerencsére megfelelő kezelés mellett a szervezet nem fog hiányt szenvedni, ugyanakkor mégiscsak jobb érzés, ha marad valami a pajzsmirigyünkből.
Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén nem elhagyható a hormonpótlás, nincs alternatív és életmódbeli változtatás, ami helyettesítené (akárhány találatot is dob ki rá a google), elhagyásával a saját egészségünk tesszük újra kockára. A kezeletlen pajzsmirigy alulműködés magas koleszterinszinthez, érelmeszesedéshez, inzulinrezisztenciához és meddőséghez vezethet!
Az alternatív utak tehát esetünkben abban segíthetnek, hogy az állapotromlást megelőzhessük, és kevésbé kelljen később emelni a hormonadagot. Annak csökkentése legtöbb esetben kizárólag a testsúly csökkenése esetén fog megtörténni.
Milyen vitaminokat érdemes szedni?
- Szedjek jódot? Már tegnap írtam róla röviden, de ez is egy olyan téma, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni. A jód szedésének szükségességét a pajzsmirigy alulműködés eredete határozza meg, és kizárólag jódhiány miatt kialakultnál javasolt szedni. Az autoimmun pajzsmirigybetegségeknél sajnos a gyulladás fokozásával és az antitestek számának a növekedésével jár. Ismeretlen eredetű pajzsmirigy alulműködésnél inkább ne szedjük, és legfőképp konzultáljunk az orvosunkkal.
- Szelén: A szerves-szelén szedése segíti a normális pajzsmirigyműködést. Három hónapos kúrákban, napi 100-150 mg lehet az ideális. A pajzsmirigyen kívül segíti a máj normál működésében, antioxidáns, és segít az oxidatív stressz mérséklésében. Elsősorban a tengeri halakban (jód!), teljes kiőrlésű kenyérben, tejben, tojásban, húsban és bensőségekben található meg. Jól felszívódik, E-vitaminnal együtt még hatékonyabb. 🙂
- Omega-3: Gyakorlatilag mindenkinek szednie kéne, aki nem szokott rendszeresen tengeri herkentyűket enni. Hozzájárul az idegrendszer és főképp az agy normál működéséhez, csökkenti a koleszterinszintet, és nekünk, pajzsmirigybetegeknek különösen fontos. Legfőbb beviteli forrásai a tengeri halak és egyéb tengeri állatok, de megtalálható az olajos magvakban is.
- D-vitamin: Nem győzöm elégszer hangsúlyozni a fontosságát, és hogy a népesség jelentős része D-vitamin-hiányos. Amíg még süt a nap, menjünk egy kicsit ki, hadd termelődhessen, télen pedig érdemes pótolni.
- Fontos még figyelni a megfelelő mértékű cink, réz, A-vitamin és vasbevitelre!
Gyógyteák?
Több helyen írják, hogy a mirigyek, többek közt a pajzsmirigy normál működéséhez közönséges galaj tea javasolt. Én bevallom, eddig nem vettem még, egyébként is csak Gyuri bácsinál találtam, én pedig olyan igazi nő vagyok, hogy azt élvezem, ha egy igazi boltba szabadulok be, ahol kedvemre nézelődhetek. Gyógynövényboltba pedig hónapok óta nem jutottam el. :O A közönséges galajnak a pajzsmirigyre gyakorolt jótékony hatása mellett – állítólag legalábbis – vértisztító és vérképző hatása van. 🙂
Ellenség a glutén?
Elsősorban Szendi Gáborra szokás visszautalni akkor, amikor az autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködést kezeletlen gluténérzékenységgel magyarázzák, melynek hátterében az áll, hogy a gluténérzékenység miatt megzavarodik a szervezet, és a gluténellenes antitestek a saját pajzsmirigy ellen fordulnak. (Ugye, milyen nagyszerűen hangzik? :O ) Sokan emiatt önmagában is áttérnek a paleo-étrendre. Szerintem érdemesebb valahogy kiharcolni egy vizsgálatot erre, ugyanis ha gluténérzékenység áll a háttérben, azt orvosilag mindenképp ki lehet mutatni – vérvétellel vagy béltükrözéssel a bélbolyhok károsodott állapotából – (előbb vagy utóbb oda is eljutok, hogy a gluténérzékenységről írjak), kapható gyógyszertári teszt is, azonban ez nem mutatja ki a gluténérzékenység minden típusát. Ha viszont szeretnénk igazolni a gluténérzékenységet, akkor muszáj előtte enni. 😛
Ami azt illeti, én most itt állok, hogy szeretnék magamnak egy vizsgálatot. Azon kívül, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, semmilyen jel nem utal gluténérzékenységre, de jó lenne utánajárni.
Tartsatok velem csütörtökön is, amikor arról írok, mi a teendő, mikor pajzsmirigy alulműködéssel kisbabát szeretnénk vagy már útban van!
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: