Cseresznyevirág blog

Pajzsmirigy alulműködés és terhesség

Pajzsmirigy alulműködésed van, és gyereket szeretnél? Útban van a baba, és kiderült, hogy gond van a pajzsmirigyeddel? Elment a kicsid, és megtudtad, hogy az a fránya pajzsmirigy áll a háttérben? A meddőségi kivizsgáláson derült ki, hogy nem működik megfelelően?

A pajzsmirigy alulműködés témakörében írt bejegyzéseim itt olvashatod: a betegségről és az alternatív gyógymódokról.

Forrás: Pinterest

Hogy okoz meddőséget a pajzsmirigy alulműködés?

A hormonháztartásunk egy rendkívül finom rendszer, minden mindennel összefügg benne. Pajzsmirigy alulműködés esetén a hipotalamusz fokozza a TRH-hormon termelését (igen, megint egy új hormon), aminek az a feladata, hogy ösztönözze az agyalapi mirigy TSH-termelését (ez az, ami a pajzsmirigyet kell, hogy rugdossa).

A megemelkedett TRH-szinttől azonban nem csak a TSH-szintje növekszik, hanem a prolaktiné is. A prolaktin a tejelválasztásért felelős hormon, de őt okolhatjuk többek közt a premenstruációs szindrómáért is (hogy mit meg nem szenvedtem vele). A magas prolaktinszint gátolja az LH és az FSH hormonok termelődését, ami a tüszőrepedésért felelős, emiatt elmaradhat az ovuláció, és gyakorlatilag megszűnhet a menstruációs ciklus (pontosan ez történt velem 🙁 ).

A pajzsmirigy alulműködés gátolja a progeszteron termelődését, ami a beágyazódásért felelős hormon, és a ciklus második felét uralja. Ennek a hormonnak a csökkent szintjére utalhat a menstruáció előtti barnázás (nem csak ez állhat a hátterében) vagy a ciklus második felének a lerövidülése. A progeszteron hiánya miatt nem tud beágyazódni a megtermékenyült petesejt, és korai vetélést okozhat.

Mi a teendő, ha gyereket szeretnél?

Ha gyereket szeretnél először rendbe kell hozni a hormonszinteket, fontos, hogy a TSH, a T4, a prolaktin és a progeszteron megfelelő tartományba kerüljenek. A TSH-hormon esetében nem elég, ha az értéktartományon belülre kerül, hanem 1-2 mlU/L közé kell kerülnie, kialakult pajzsmirigybetegség esetén inkább 1,5 mlU/L alá, ugyanis a teherbeesés után gyors emelkedésre lehet számítani, a 6. hétre akár megduplázódhat.

Ha Hashimoto-beteg vagy, a felkészülési szakaszban ne szedj komplex terhesvitamint, ugyanis ez az állapotod romlását eredményezheti a jódtartalma miatt, viszont nagyon fontos, hogy szedjél folsavat!

Jó hír, hogy a megfelelően karbantartott pajzsmirigybetegséggel gond nélkül hozhatunk világra egészséges gyermeket! 🙂

Forrás: Pinterest

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt pajzsmirigy alulműködés veszélyeiről

A kezeletlen pajzsmirigybetegség – ha meg is fogan a baba, akár sorozatos – korai vetéléssel járhat. Sajnos ezt nagyon sokszor csak a második vetélés után kezdik vizsgálni, miközben gyógyíthatatlan sebeket okozhat, és el sem tudom képzelni, milyen fájdalmat.

Terhesség esetén különösen fontos odafigyelni a megfelelő pajzsmirigy-hormon értékekre, ugyanis az első trimeszterben mi biztosítjuk a kicsi számára is a megfelelő fejlődéshez, a növekedéshez és az idegrendszeréhez szükséges T3 és T4 hormonokat, ha ezek szintje a kívánatos hatérérték alá csökken, nem tud megfelelően fejlődni az agya és az idegrendszere, és – sajnos – szellemi sérültként jöhet a világra, míg megfelelően kontrollált értékek mellett egészségesen születhet.

Mi a teendő, mikor már útban van a baba?

Ha már útban van a baba, nagyon fontos odafigyelni a TSH, T3, T4 és a progeszteron szintjére. Utóbbi felelős a magzat megtartásáért, míg a T3 és T4 hormonokkal az idegrendszere megfelelő fejlődését biztosítjuk. Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos a hormonpótlás, azonban azt kell mondjam, ez az az állapot, amikor nem csupán a saját egészségünk múlik rajta. A terhesség létrejöttekor a TSH szintje gyors emelkedésbe kezdhet, azonban ilyenkor is 2,5 mlU/L körül kell tartani.

Ebben az időszakban minimum havi rendszerességű vérvételre és kontrollra lesz szükség.

Valószínű jodidot is kell majd szedned, de ne ijedj meg, tudom, hogy ezerszer leírtam, hogy vigyázzunk vele, azonban most egy kivételes esetről van szó, ugyanis nem nekünk, hanem a kicsinek van rá szüksége. Érte pedig mindent, ugye? 😉

Forrás: Pinterest

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!