A modern nő fogamzásgátlót szed vagy ciklusproblémákkal küzd?

Kislányként mindnyájan megtanultuk anyukánktól vagy a felvilágosító órákon, hogy a menstruációs ciklusunk 28 napos, pont, aztán felnőttként sokan megtapasztaljuk, hogy ez nem éppen így működik, de hallottuk, hogy az ismerősünk ismerősének az ismerőse beszélt valakivel, aki hallott valakiről, akinek éppen annyi, sőt, még a Hold-ciklussal is éppen összepasszol. A szerencsésebbeknek 27 vagy 29 napos, a kevésbé szerencséseknek 26-35 nap közt cikázik, és sajnos sok esetben hozzám hasonlóan totális az összevisszaság.

A héten a téma a rendszertelen menstruációs ciklus lesz.

Forrás: www.wallpapersinhq.com

Miért lenne fontos a rendszeres menstruációs ciklus?

A Nőt az ókor óta a Holddal hozzák párhuzamba, aki 28 naponta megújul, ilyenkor a szervezetünkből távozik egy csomó méreganyag, megújul a méhnyálkahártyánk, és újra növekedésnek indul, a menstruáció alatti napoknak egy egészséges regenerálódásról és megtisztulásról kéne szólnia, mikor kicsit önmagunkba elmélyülhetünk, önmagunkra figyelünk, és pihenünk. Bár egyáltalán nem tartom jó ötletnek azt, ahol ilyenkor teljesen elzárva kell élnie a nőknek, de egy aprócska igazság van benne, ilyenkor csendben, otthon kéne lennünk, hogy testileg és lelkileg feltöltődhessünk, ezek azok a napok, mikor nem kell edzenünk, és nem kéne rohangálnunk, mert minden porcikánknak egy kis pihenésre van szüksége.

A női ciklus ráadásul öngeneráló folyamat, a tüszőrepedés és a menstruáció is hozzájárul az egészséges hormonháztartáshoz, és evvel együtt az egész szervezetünk normális működéséhez. Ott, ahol valami elromlott, könnyen tovább borulhat az egyensúly, míg egy jól működő ciklus esetében annak különböző állomásai segítenek a progeszteronszint megfelelő mértékében.

Forrás: Pinterest

Nem csak a túl hosszú, hanem a túl rövid ciklus is problémát jelenthet, aki gyereket szeretne most vagy a jövőben, annak nem árt tudnia, hogy minél rövidebb a ciklus, annál kevesebb ideje van felépülnie a méhnyálkahártyának, ami igencsak ronthatja a sikeres beágyazódás esélyét. Egy egészséges nőnek ettől nem kell rögtön a falnak mennie, azonban nem árt, ha számolunk vele, hogy abban az esetben, ha túl rövid a ciklus, gyorsabban követik egymást, és ennek megfelelően a petesejt-tartalékaink is gyorsabban fogynak. És akár szeretnél gyereket, akár nem, azért se jó a túl rövid ciklus, azon kívül, hogy állandóan menstruálhatsz, hogy a sok vérzés miatt könnyen vashiány léphet fel.

Ráadásul egy egészséges ciklussal sokkal inkább tervezhető az életünk, tudjuk (azaz én tudhatnám), hogy mikor kell gyereket gyártani vagy mikor kell vigyázni, hogy mikorra kell időzíteni a nyaralást, a strandolást, a wellness-hétvégét, a költözködést.

Mi okozhatja a rendszertelen menstruációt egy egészséges nő esetében?

A kulcs sajnos az életmódunkban van. Állítólag a természeti népeknél csak elvétve fordul elő, hogy ilyenfajta problémákkal küzdjenek, és a nők nagyobb része gyönyörűen igazodik a Hold járásához. Nekünk, “civilizált” népeknek azonban tele van az életünk stresszel, rohanással, egészségtelenül táplálkozunk, és egyáltalán nem figyelünk önmagunkra.

Forrás: Pinterest

Egyszer olvastam egy – egyébként egyáltalán nem egészséggel és nőiséggel foglalkozó – könyvet, melyet egy olyan nő írt, aki megjárta a gulagot, és nála is szóbakerült, hogy a táborban sokan évekig nem menstruáltak, majd hazatérésük után pár hónappal vagy évvel a többségnél helyreállt a rendszer (bár sajnos sokan küzdöttek utána is terméketlenségről), amihez hozzájárulhatott a nagyfokú stressz és az alultápláltság, sőt, még a túlerőltetés is. Hasonlóképpen az Aviva-könyvben is szóbakerül egy nő, akinek a katonaság után hosszú ideig teljesen kimaradt a menzesze, majd 60 naponta jött meg, és végül a tornával sikerült rendbehozni a szervezete működését, majd egészséges gyermeknek adott életet. 🙂

Forrás: Pinterest

A ciklus rendszertelensége problémára utalhat.

Orvosilag kóros ciklusnak a 21 napnál rövidebbet vagy a 35 napnál hosszabbat tekintik, bár – véleményem szerint – ez egy igen jóindulatúan meghúzott határ, elsőre mégis azt mondanám, hogy aki ebbe az intervallumba nem esik bele, az kezdjen egy orvoslátogatással, azaz rögtön legalább kettővel, látogassa meg a nőgyógyászát és végeztessen el egy hormonvizsgálatot, aztán ha ezek nem mutatnak ki nagyobb problémát, akkor jöhetnek a természetes gyógymódok.

A rendszertelen ciklus az alábbi problémákra utalhat (ezekről most nem írok bővebben, mert mindegyikről lesz még egy vagy több posztom):

Arról, hogy mit tehetünk a rendszertelen ciklus esetében, a holnapi bejegyzésemben írok.

Kép: Mucha: A Hold és a csillagok, A telihold; Forrás: Pinterest

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

 

Címkék: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »