De én egészséges vagyok, minek menjek orvoshoz? – kérdezhetnénk, a válasz pedig igen egyszerű, ezek azok a vizsgálatok, melyekre az orvos nagyon hamar elküldene, ha kiderül, hogy sikerült összehozni a gyereket, azonban ha tervezzük, érdemes már előre letudni őket, megspórolva magunknak egy csomó kellemetlenséget, és megkönnyítve az orvosok dolgát.
1. Alap nőgyógyászati vizsgálat + rákszűrés.
Ugye te is elmész félévente, ahogy ajánlják?
Eddig akár elmentél, akár nem, mostantól érdemes rendszeresíteni. 🙂
Ami azt illeti, én kicsit félős és nagyon lusta, vagy inkább nagyon félős és nagyon lusta vagyok, és ráadásul már korábbról is volt egy negatív élményem, ami sose könnyíti meg az elindulást, úgyhogy addig húztam, amíg már nem lett volna érdemes, hogy hogyan és milyen körülmények közt jutottam el, az pedig nemsokára ki fog derülni a naplómból. 🙂 És esküszöm, a héten, vagy a jövő héten bejelentkezek rákszűrésre is…
És akkor, hogy miért érdemes elmenni?
Egyrészt ha bármi probléma van, azt nagyon fontos lenne előre kiszűrni, azt hiszem, magától értetődő, hogy ez egy olyan terület, ami a várandósság alatt még sokkal érzékenyebb lesz, ráadásul bizonyos fertőzések nem is könnyítik meg a fogantatást.
A HPV-t, illetve akármilyen rákos elváltozást pedig fokozottan fontos előre kezelni, ugyanis ezek a várandósság alatt könnyen beindulhatnak, és veszélyesek lehetnek akár annyira, hogy választani kelljen saját életünk kockáztatása vagy a gyermek elengedése közt.
2. Fogorvos.
A várandósság kezdetén mindenképp be fognak utalni fogászatra, azonban érdemes ezt a vizsgálatot már előre letudni, ugyanis amíg nem vagyunk várandósok, nem kell gondolkodni, mit lehet, és mit nem, ha szükség van rá, lehet röntgenezni, fájdalmat csillapítani.
A másik fontos érv pedig, hogy egy kezdődő fogszuvasodás is jelentősen eldurvulhat a terhességi hormonok alatt, ha azonban előre elmegyünk az orvoshoz, és megcsinálja, amire szükség van, akkor még sokkal jobb állapotban megőrizhetjük a fogaink. 🙂
Ugyanaz vonatkozik rá, mint a rákszűrésre, esküszöm, most már elmegyek. 😀 Ami azt illeti, eddig mindig gyönyörűek voltak a fogaim, ezért mindigis kicsit felesleges macerának éreztem, de ezen nagyon változtatnom kéne. (Szégyelli magát.)
3. Ahova rendszeresen járnod kell.
Gyakorlatilag akármilyen orvos kezelése alatt állsz, legyen szó endokrinológiáról, diabetológiáról, ideggyógyászatról, pszichiátriáról, bőrgyógyászatról, mindenképp látogasd meg a szokásos orvosod, és beszélj vele a gyermekvállalási tervekről, s konzultáljatok, van-e valami teendő akár most, akár a várandósság alatt, szedheted-e a gyógyszered, és ha igen, kell-e valamilyen változtatás, illetve ha beköltözött a kicsi, mikor kell őt meglátogatnod.
4. Általános vérvétel.
Ha ezeken túl vagy, de szeretnél megnyugodni, hogy minden rendben van, érdemes tudni, hogy a háziorvostól évi egy alkalommal lehet kérni beutalót indokolatlanul egy vérvételre, érdemes lehet ránézetni a vitaminszintek közül a D-vitaminra, illetve a vasra, valamint a TSH-hormont – ez a pajzsmirigyre utal, sajnos igen gyakori, hogy probléma legyen vele, és abban az esetben gátolhatja a fogantatást és vetélést okozhat (valamint szerencsére csak ritkán – de a pajzsmirigybetegségek betegségeket okozhatnak a kicsinél).
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: