Cseresznyevirág blog

Pajzsmirigy alulműködés

A héten a témánk a pajzsmirigy alulműködés, mivel magam is érintett vagyok, lehet, hogy elfogult vagyok, azonban nem becsülöm túl a jelentőségét, ugyanis a nők körülbelül 5%-a érintett valamikor az élete során pajzsmirigybetegségben (és a férfiak 1%-a), nagyrészt alulműködésben, a túlműködés lényegesen ritkább (de azért arról is fogok írni, hogy teljes legyen a kép. A pajzsmirigybetegségek sokszor épp a meddőség kapcsán derülnek ki.

Forrás: Pinterest

A pajzsmirigyről

A pajzsmirigy a legnagyobb belső elválasztású (hormonokat termelő, endokrin) mirigyünk, a képen is látható módon a nyak első részén (a légcső és a gége előtt) elhelyezkedő pillangó alakú (két oldallebennyel rendelkező) mirigy, benne több, hajszálerekkel sűrűn ellátott üreg van. A pajzsmirigyben szervezetünk jódot raktároz.

A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigyben termelődő TSH-hormon szabályozza, ebből minél több termelődik, annál nagyobb mennyiségben állítja elő a szervezet a tiroxint (T4) és a trijód-tironint (T3), amelyek szintén hormonok.  Ezek fokozzák az oxigénfogyasztást és az energiatermelést, illetve nélkülözhetetlenek a normális fejlődéshez és az idegrendszerhez. A pajzsmirigyben termelődik a kalcitonin is, ami csökkenti a vérben a kalciumion-koncentrációt, ezáltal elősegítve a kalcium csontokba való beépülését.

A pajzsmirigy, Forrás: Pinterest

Tulajdonképpen mi az a pajzsmirigy alulműködés?

A pajzsmirigy valamilyen okból (lentebb) kevesebb T3 és T4 hormont termel, ezt a szervezet egy ideig egyre több TSH előállításával kompenzálja, ugyanakkor fokozódó terhelés során már nehezen tud lépést tartani, és a megemelkedett TSH-szint miatt a szervezetben más hormonok szintje is megborul (például megemelkedhet a prolaktin szintje). Lényegében úgy kell elképzelni mint egy útépítést, ha lusták a munkások, a főnökük elkezd velük ordibálni, akkor dolgoznak, aztán megint ellustulnak, és nem dolgoznak eléggé, a főnök még jobban ordibál.

Súlyos pajzsmirigy alulműködésnél az agyalapi mirigy már nem képes annyi TSH-t termelni, hogy annak segítségével előállíthassa a pajzsmirigy a megfelelő T3 és T4 szintjét, ilyenkor ezek mennyisége is lecsökken a vérben.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • állandó fáradtság, 8-10 óra alvás után is erőtlenség
  • testsúly növekedése
  • levertség, depresszió
  • magas koleszterinszint
  • lelassult anyagcsere, székrekedés
  • szárazabb, töredező haj, hajhullás
  • bőrszárazság
  • töredező, gyenge körmök
  • izom-és ízületi fájdalmak, zsibbadás
  • fázás, hideg végtagok, nem megfelelő keringés
  • alacsony pulzus és vérnyomás
  • menstruációs problémák, rendszertelenné váló vérzés
  • meddőség
  • vetélés

Forrás: Pinterest

 A pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása:

Mivel a pajzsmirigy az egész testet szabályozó szerv, nincsenek komoly és jellegzetes tünetei a kezdeti szakaszban, inkább itt-ott felbukkanó kellemetlenségekről beszélhetünk. Gyakori eset, hogy hozzám hasonlóan sokáig tulajdonképpen rá se jövünk, hogy bármi probléma van, kicsit fáradtabbnak érezzük magunk, biztos a túlterheltség, rosszabb a kedvünk, hidegek a kezeink, mindig rossz volt a keringésünk…

Sok esetben éppen úgy derül ki a pajzsmirigy alulműködése, hogy elmarad a várva várt gyermekáldás, vagy – rosszabb esetben – akár többször elmegy a baba.

A pajzsmirigybetegség diagnosztizálásához vérvétel szükséges, melyen alapesetben a TSH-hormon szintjét nézik, a hazai protokoll szerint ha evvel probléma van, akkor nézik többnyire a szabad T4-szintjét is. A TSH referenciatartománya a legtöbb laborban 0.4-4. mlU/L körül van, de a teherbeeséshez inkább az 1-2 mlU/L-es tartományban kell lennie. A szabad T4 értéktartománya abban a laborban, ahol az én vérvételeim készítik, 7.75-15.21 pmol/L, súlyos pajzsmirigy alulműködésnél az értéke 7.75 alatt van.

Emellett jó esetben a pajzsmirigyet ultrahanggal is megnézik.

A pajzsmirigy alulműködés lehetséges okai:

  • lehet veleszületett vagy gyermekkori: ilyenkor elengedhetetlen a hormonpótlás az idegrendszer megfelelő fejlődése és a növekedés miatt! Ennek rendszerint genetikai okai vannak.
  • kialakulhat autoimmun eredetű gyulladás miatt: a Hashimoto-thyreoiditis végeredményben sajnos ma még nem gyógyítható, az antiTPO-hormon megemelkedett szintje miatt a pajzsmirigy fokozatos pusztulásával jár – ez a leggyakoribb, a Hashimoto pajzsmirigybetegség rendszerint enyhe túlműködéssel kezdődik, azonban ez sokszor rejtve marad. Sokszor szülés után kezdődik, de ez nem törvényszerű.
  • kialakulhat más gyulladás miatt
  • okozhatja jódhiány
  • kialakulhat akkor, ha pajzsmirigy túlműködés miatt a pajzsmirigy egy részét eltávolítják
  • lehet a hipofízis (agyalapi mirigy) jóindulatú daganata miatt – ilyenkor nem csak a T3 és T4 szintje alacsony, hanem a TSH-é is – vagy a mellékvese betegsége miatt, azonban utóbbi kettő igen ritka

Mitől alakulnak ki a pajzsmirigybetegségek?

Sajnos azt kell írnom, hogy ezeknek a kialakulásában is komoly szerepe van a civilizációs ártalmaknak, elsősorban a stresszes életmódnak – többek közt én is erre gyanakszom, az elmúlt pár évem igen komoly stresszel ment. De kialakulásához vezethet valamilyen vírusos gyulladás is.

Kivétel a jódhiányos pajzsmirigy alulműködés, ennek kialakulásához értelemszerűen a megfelelőnél kevesebb mennyiségű jód bevitele vezet. Kis hazánk például kimondottan jódhiányos terület, de ma már a legtöbb konyhai sót (ez megy a készételekbe is!) jódozzák.

A kezeletlen pajzsmirigy alulműködés veszélyeiről

A kezeletlen pajzsmirigy alulműködés magas koleszterinszinthez, érelmeszesedéshez, inzulinrezisztenciához és meddőséghez vezethet!

Forrás: Pinterest

 

A pajzsmirigy alulműködés kezelése

A pajzsmirigy alulműködést endokrinológus kezeli (beutaló háziorvostól vagy menstruációs problémák esetén nőgyógyásztól), a TSH-szint ellenőrzésére háziorvos is adhat beutalót.

Kimondottan gyógyszer nem létezik az autoimmun folyamatok megállítására.

A pajzsmirigy alulműködés esetén minden esetben hormonpótlás szükséges, melynek köszönhetően a T4-szint helyreáll, majd a TSH is a megfelelő tartományba kúszik. Magyarországon három gyógyszer létezik az l-thyroxin, a letrox és az euthyrox. Ezek nem járnak mellékhatással, a szervezet által is termelt T4 hormon megfelelői szintetikusan előállítva. Bevezetésük fokozatosan, 4 vagy inkább 6 hetes periódusokban történik, ugyanis ennél gyorsabb adagemelések esetén felléphetnek a túlműködés kellemetlen jelei (még így is, de hogy ezt megismerhessétek, olvassátok a meddőségi naplóm szorgalmasan 😉 ). Ezeket rendszerint reggel, evés előtt 30-60 perccel kell bevenni.

A hormonszint ellenőrzésére 3-6 havonta vérvétel és orvosi kontroll javasolt.

Pajzsmirigy alulműködés – most akkor szedjek jódot?

Még ma is elterjedt tévhit, hogy a betegséget a jódhiány okozza, ennek alapja, hogy lehetséges, hogy az okozza, abban az esetben szükség lesz jódpótlásra (az orvos utasítása szerint!). Autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködésnél azonban éppen káros a jód szedése, ugyanis ettől a gyulladás és az antitestek mennyisége is fokozódhat, tehát ismeretlen eredetű pajzsmirigy alulműködésnél inkább ne szedjünk jódot! Mivel nálam elég biztosnak tűnik az autoimmun eredet (és sajnos amíg eleinte szedtem terhesvitamint, éppen rosszabbodott, de akkor még nem tudtuk, hogy ez a baj), mi még a jódozott sót is kiiktattuk. Azt, hogy autoimmun eredetű-e, a vérben még aTPO-szint alapján lehet meghatározni.

A holnapi bejegyzésemből kiderül, mivel segíthetünk még, csütörtökön pedig olvassátok, mi a teendő, ha kisbabát szeretnénk (vagy már útban van), és pajzsmirigy alulműködésünk van.

Forrás: Pinterest

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!