Cseresznyevirág blog

A D-vitamin hiánya meddőséget okozhat?

Ma egy olyan témáról írok, melyet szeretünk kicsit mostohagyermekként kezelni, és sajnos sokkal kevesebben tudnak a jelentőségéről, mint ahányunknak szüksége volna rá. Ez pedig a D-vitamin.

Forrás: Pinterest

Először is nézzük, mi is az a D-vitamin?

A D-vitamin kifejezést két különböző vegyületre használjuk, az egyik az ergokarciferol (D2-vitamin), a másik a korekarciferol (D3-vitamin), ezek mindketten tulajdonképpen szteroidszármazékok. A D3-vitamin napfény, azaz UV-B sugárzás hatására keletkezik a bőrben, a D2-vitamin viszont a D3-vitamin hatékonyságának mindössze 25-30%-ával dolgozik.

D-vitamin, Forrás: Wikipédia

A D-vitamin szabályozza a vérben a kalcium mennyiségét, segíti és szabályozza a csontképződést, blokkolja a sejtburjánzást, tehát szedésével jelentősen csökkenthető több rákfajta, mint a vastagbélrák, az emlőrák és a prosztatarák kialakulásának kockázata, valamint egy gyakori rákgyógyszerről (amit petefészekrák, emlőrák és prosztatarák esetében alkalmaznak) megállapították, hogy azoknál a betegeknél, akik D-vitamin szedtek mellé, hatékonyabbak voltak, illetve úgy tűnik, a leukémiás és nyirokcsomó-daganatban szenvedő betegek gyógyulásában is alapvető fontosságú lesz.

A D-vitamin hiányában gyermekeknél angolkór tud kialakulni, ugyanis enélkül nem tud beépülni elég kalcium a csontokba, így a csontváz deformálódhat, gyenge lesz. Tulajdonképpen ez az a betegség, melynek a segítségével felfedezték a D-vitamint, ugyanis azoknál, akik csukamájolajat szedtek, ritkábban alakult ki angolkór.

A D-vitamin hiánya kedvezőtlenül befolyásolja olyan betegségek lefolyását, mint a sclerosis multiplex, a reumás ízületi gyulladás, a cukorbetegség, a vastagbél-és emlőrák, növelheti a bőr daganatos betegségeinek kiújulását.

Tigris szereti a csukamájolajat 🙂 , Forrás: Pinterest

A D-vitamin beviteli forrásai:

D-vitamint tartalmaz a tőkehalmáj-olaj, az olajos halak, a tojás sárgája, a máj és a margarin. Ugyanakkor nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy táplálkozással gyakorlatilag lehetetlen elegendő mennyiségű D-vitamint bevinni, a szervezetbe juttatásának az elsődleges módja a napfény, azaz az UV-B-sugárzás hatására termeli a szervezet, de például ha naptejet használunk, az épp ezeket a sugarakat szűri meg. Természetesen nem azt mondom, hogy égessük magunk rákvörösre, inkább azt, hogy akiknél nincs meg az átlag napi 15 perc napon töltött idő, azoknak érdemes ránézni a D-vitamin szintjükre, ugyanis vérből nagyszerűen kimutatható, és amennyiben szükséges – télen a legtöbben így vagyunk vele – érdemes külön szedni.

Kik a legveszélyeztetettebben a D-vitamin hiányban?

Elsősorban azok, akik kevés időt töltenek a napon, az idősek, ugyanis náluk már kevesebbet termel a bőr, a vese-és májproblémákkal küzdők, akik koleszterin-csökkentő gyógyszert szednek, akik kortikoszteroid-tartalmú gyógyszert szednek (asztmára, allergiára, ízületi gyulladásra), az alkoholisták és a vegetariánusok.

Hogy jön ez a meddőséghez?

Tél végére a lakosság 95%-a D-vitaminhiányos, és télen a lakosság 2/3-a mindössze a napi szükséglet 4-5%-ához jut hozzá, tehát krónikus D-vitaminhiányban szenved, nyáron valamivel jobb a helyzet, de az irodai munkáknak és a naptejeknek köszönhetően sajnos ekkor sem jut mindenki hozzá az elegendő mennyiséghez.

Forrás: Pinterest

Ráadásul a napi ajánlott mennyiség szabályozása is igen megengedő, mert egy felnőttnek is napi 400 NE-t írnak elő, miközben egy napfényben töltött fél óra alatt kb. 20-50.000 NE-nyit szintetizál a szervezetünk.

A D-vitaminra egyébként mind a terhesség, mind a szoptatás alatt komoly szükségünk lesz gyermekünk megfelelő fejlődéséhez.

És akkor hogyan okozhat meddőséget a D-vitamin hiány? Mint fentebb írtam, a D-vitamin megfelelő szintjének komoly szerepe van a cukorháztartásban, hiánya mellett könnyebben kialakul inzulinrezisztencia, ami sajnos az egyik leggyakoribb női meddőséget okozó népbetegség, illetve az autoimmun eredetű betegségek kialakulásában is komoly szerepe lehet a D-vitaminnak, melyek szintén meddőséggel járhatnak.

Az amerikai Yale Egyetemen vizsgálták, hogy a meddőségi intézetben milyen volt a nők D-vitamin szintje, és ott is azt mutatták ki, hogy a kontrollcsoporthoz képest rendkívül rossz, mindössze a nők 7%-ának volt megfelelő. Bővebben itt.

Sajnos nagyon ritkán nézik a D-vitamin szintjét, pedig érdemes lenne rápillantani a komolyabb beavatkozások és fájdalmasabb vizsgálatok előtt, ugyanis úgy tűnik, önmagában is megnehezítheti a teherbeesést.

Természetesen könnyen beszélek a kreolos bőrömmel, de itt a nyár, szépen süt a nap, menjünk ki egy kicsit, és óvatosan, hogy le ne égjünk, de hagyjuk egy kicsit napozni a bőrünket, hadd termelődjön a D-vitamin!

Forrás: Pinterest

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!