Cseresznyevirág blog

Te felvennél tízmilliót, ha még nincs gyereked?

Az utóbbi hetekben minden a CSOK-tól volt hangos, előnyeiről, hátrányairól, lehetőségektől és pontos értelmezéstől. Egyesek kifogásolták, mások örültek neki, bizonyára sokaknak nagyszerű lehetőség, míg mások – ahogy ez a legtöbb támogatásnál lenni szokott – kiesnek belőle. Egyáltalán nem célom most kritizálni, hogy kiket és hogyan támogatnak, úgy gondolom, hogy ez az érintettek számára egy nagyszerű lehetőség, elvégre egy jelentős összegről van szó, és valljuk be, nem egyszerű manapság szert tenni egy lakásra. Azt is tökéletesen értem, hogy a kormány támogatni szeretné a családokat, a gyerekvállalást vagy akár a meglévő gyerekekkel a lakhatást. Állami szempontból tökéletesen érthető.

workers-272213_1280

Ha lenne két-három gyerekünk, és költözésre készülnénk, bizonyára a minimum az volna, hogy erőteljesen elgondolkodnánk rajta, hogy igényeljük a támogatást. Lehet, ha másfél évvel korábban meghirdetik, fiatalként és tapasztalatlanként azt mondtam volna, vegyük fel, elvégre biztosan lesz tíz éven belül három gyerekünk. Mert miért ne lenne? Fiatalok vagyunk, egészségesek, előttünk az élet. Legrosszabb rémálmaimban sem tudtam elképzelni, hogy pár hónap múlva már orvostól orvosig járkálok.

Magánprobléma – gondolatod, kedves olvasóm, de sajnos tévedsz. Ugyanis ma Magyarországon minden 5. pár meddőségi problémákkal küzd, ha nem is tudsz róla, egészen biztos, hogy vannak olyanok a közvetlen környezetedben, akik érintettek. Ez a 20%-os arány pedig sajnos elképesztően magas, ilyenkor, mikor erre gondolok, valahogy képzeletben minden alkalommal sorbaállítom a barátnőim, és szívem szakad meg, ahogy számolok, mert tudom, hogy lesz közülük, aki még mit sem sejt, de ugyanezt fogja átélni a negatív tesztek felett, a rideg orvosi vizsgálatokon és a hajnali vérvételeken.

Szóval most még mit sem sejt, esküvő, fehér ruha, torta, nászút, boldogság. Egy meleg tengerpart homokjában fekve huncutul rákacsint az újdonsült férjére, és kimondja, szeretne gyereket. Nem vitás, hogy a gyerek – legalábbis álmainkban – az első védekezés nélküli szeretkezésből megfogan, tehát ideje előre gondoskodni egy szép, nagy lakásról, ahol mindenkinek jut majd közös szoba.

Tegyük fel, hogy felveszik a tízmilliót, meg még a tízmilliós hitelt mellé bónuszként, megépül a családi ház, vagy felújítanak egy szép lakást, gyönyörűen berendezik, közben már ki is nézték a svéd áruházban a legszebb rácsos ágyat. De az a pozitív teszt csak késlekedik. Aggodalom, de nem baj, ráérünk még, csak nyugodtan – hallják mindenhonnan – bizonyára csak azért nem jön, mert rágörcsöltök. Közben eltelik egy év, majd még egy, rosszabb esetben a harmadik vagy még több. A kisördög nem alszik, de miért is lenne bármi gond, ha azt mondja mindenki, családtagok, barátnők, sőt, még az orvosok is.

Közben előbb vagy utóbb megkezdődnek a kivizsgálások. Itt-ott egy-két hónap várakozás egy újabb vizsgálat időpontjára, vagy éppen muszáj pénzt gyűjteni, elvégre nem kicsit terhelik meg a meddőségi vizsgálatok és kezelések a családi kasszát. Szerencsés esetben sikerül megoldani a problémát, és utána egymást követve jönnek a gyerekek, és beleférnek a tíz évbe.

Kevésbé szerencsés esetben tovább kell menni, inszemináció, lombik, majd később ritka vizsgálatok. A lehetőségek soha nem fogynak ki, a pénz annál inkább, s közben egyre hatalmasabb fekete felhőként gyűlik a fejük felett annak a bizonyos tíz (vagy akárhány) évnek és tízmilliónak a terhe. Akkor már nem elég, hogy ott vannak azok a nyilvánvaló egészségügyi, lelki gondok, vagy rosszabb esetben azt se tudni, mi, de mindemellé bejön a félelem a létbizonytalanságtól.

Mert az óra ketyeg, rosszabb esetben az a bizonyos biológiai is, “jobb” esetben csak a határidő, elvégre teljesíteni kell, benne volt az öt, akarom mondani, tíz éves tervben, a gyereknek meg kell születnie, kár, hogy erről ő vagy az a bizonyos Mindenható (akiben néhányan hiszünk), nem szeretne tudomást venni.

És egyszercsak letelik az idő, és akkor vagy van gyerek vagy nincs, de az is lehet, hogy kettő helyett csak egy, vagy három helyett egy vagy kettő. Mert sajnos bárki érintett lehet, az is, akinek már van gyereke, akár több is, az is, akinek nincs. Ugyanúgy küzdhet meddőséggel a húszéves, mint ahogy a negyven, még ha az esélyek mások is. Küzdhet meddőséggel, aki stresszes életet él, aki alkoholista vagy dohányos, de bizony a legbuzgóbb egészségguruk is. A meddőség nem válogat, és sajnos nincs rá garancia, hogy nem mi, akarom mondani, ti (ugyanis én már az vagyok) lesztek az érintettek. Mert persze, bízzunk a legjobban, de azért ne hozzunk elhamarkodott döntéseket olyan lehetőségekre alapozva, melyeket nem tudunk kiküszöbölni.

Mert mi lesz akkor, ha letelik az idő? Egyáltalán mi alapján határozzák meg, hogy kinek és mennyi idő alatt kell visszafizetnie? Mert az az egy biztos – legalábbis merem remélni 😀 -, hogy a döntéshozó nem feküdt az évek során minden este az ágyunk alatt.

De ott van még az örökbefogadás – mondod, de ebben sajnos nincs igazad, mert nem azért kell örökbefogadni egy vagy több gyereket, hogy ne kelljen visszafizetni a támogatást. Úgy gondolom, ez még a gyerekvállalásnál is egy sokkal bonyolultabb feladat, és aki nem érzi úgy, hogy igenis ezt szeretné, képes lesz szeretni a gyereket, és túl van már azon, hogy az ő testéből már nem születhet, az ne fogadjon örökbe, vagy legalábbis előtte dolgozza végig a kétségeit, a kérdéseit és a kudarcait, hogy azokkal ne a gyereknek kelljen megküzdenie.

És sajnos nem opció az örökbefogadás azért sem, mert sokszor nincs rá idő, az évek eltelnek, közben korosodik is a házaspár, ráadásul aki kisbabát szeretne örökbefogadni – márpedig a többségre ez igaz – annak többnyire éveket kell várnia, ezalatt bizony eltelik a határidő, illetve sokszor az a negyven év is, ami az örökbefogadó szülő és a gyermek közt lehet.

Az örökbefogadás pedig nem lehet kényszer, mert azt az egyik, de leginkább minden fél meg fogja szenvedni, miközben ugyanolyan csodaként kéne érkeznie, mint bármelyik másik gyermeknek.

Az alapkérdés viszont nem oldódott meg, mi lesz azokkal, akiknek nem lett határidőre gyerekük, vagy csak egy-két évvel később vagy soha? Közben a pénzük folyamatosan elment a kezelésekre, tíz-majd százezres gyógyszerekre, sokan már emiatt is hitelt kell, hogy felvegyenek. Miből fizetik vissza a lakástámogatást?

Előfordulhat, hogy tévedek, hogy valamit nem olvastam el, vagy nem sikerült megfelelően értelmeznem a nyakatekerten megfogalmazott szabályokat, javítsatok ki, a tévedek, örömmel veszem, ha született rá megoldás…

house-872066_1280

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. saxo says:

    Hali

    Szerencsére nincs lakásproblémám. De együtt érzek azzal akinek van. Egyszerűen nem korrekt ez az egész dolog. Több sebből vérzik, nem részletezem miért.

    Visszatérve az alapkérdésedre.

    Ha nem teljesül a 3 gyerek és ez önhibádon kívül történik, ezekben az esetekben nem kell visszafizetned a pénzt:

    – a házastárs egyike meghal

    -a házastárs egyike megváltozott munkaképességű lesz és ez miatt nem vállalják a gyereket

    – a gyerek a terhesség 24. betöltött hetét követően halva születik

    – az első gyerek (rendeletben meghatározott) fogyatékossággal születik

    Ha viszont a fentiek egyike sem áll fenn akkor bizony 60 napon belül vissza kell fizetni a támogatást méghozzá a jegybanki kamat ötszörösével. Kemény.

    Ha a pár meddőnek bizonyul ezalatt azt értik hogy 5 lombik bébi kísérlet sikertelen, akkor is vissza kell csengetni a zsetont azzal a különbséggel hogy itt nem tesznek rá büntető kamatot.

    Nekem az a szerény véleményem akik hasonló helyzetben vannak mint te annak brutál kockázat ezt a tíz millát felvenni.
    A legjobbakat.

  2. PinkAnyu says:

    Mi gondolkozunk.. de 3 gyerek? tuti nem jön össze.. max ha kettő.. nagy dilemma.. sokan óvva intenek.

  3. cseresznyevirág says: (előzmény @saxo)

    Kedves Saxo!

    Köszönöm a kiegészítést! És a jó kívánságokat is! 🙂
    Mindezzel együtt senkinek nem kívánom, hogy ne legyen elég, hogy nem jön össze a gyerek, még a házat is elárverezik alóluk. Hasonlóképp nem kívánom senkinek, hogy azért ne tudjon elmenni lombikozni (akár többedik alkalommal), mert gyűjtik a visszafizetendő CSOK-ot, mert már félnek, hogy nem fog időben összejönni a gyerek.

  4. cseresznyevirág says: (előzmény @PinkAnyu)

    Szerintem még egy köztes megoldás lehet, hogy mikor a második már erősen útban van, akkor felvenni, mert a harmadikra akkor már marad bőven idő, illetve ugye akkor már nem az egészet kell visszafizetni.
    Bár mint látható a cikkből, én jelenleg eléggé biztonságra játszanék. 🙂

  5. De ha két gyerek mellé vállalod be a harmadikat, akkor a “teljesítési határidő” (de béna kifejezés egy gyerek vállalása kapcsán) is rövidebb, nem 10 év, hanem 4.
    Több probléma is van a csok-kal, de a poszt témájánál maradva, én még úgy sem mernék bevállalni előre egy gyereket, hogy már van egy, aki szerencsére villámgyorsan megfogant. Mi van, ha egy amúgy teljesen egészséges párnál épp a kötelesség, az ebből fakadó stressz akadályozza meg a teherbeesést? Sohasem lehet tudni.
    Ráadásul a büntetőkamat sem piskóta, a jegybanki alapkamat ötszöröse. Most nagyon alacsony az alapkamat, de az elmúlt öt éven belül volt már 7% is, és sohasem tudhatja az ember, hogy amikor vissza kell fizetni, nem lesz-e megint ilyen magas Az azért már 35%-os kamat, adott esetben 10 évre vonatkozóan!

  6. Szia cseresznyevirág.

    Szívesen 🙂 A cikkedben, maximálisan a jó szándékot vettem észre. Felvázoltál egy problémát és ezt több példával érthetővé tetted. Keresed az optimális megoldást ésszerű alapokra helyezve.

    Ezt le is írtad:
    “de azért ne hozzunk elhamarkodott döntéseket olyan lehetőségekre alapozva, melyeket nem tudunk kiküszöbölni”
    Tiszta sor, így van.

    OFF

    A sikerhez kockáztatni kell de a kockázat mértékét érdemes minimalizálni. Ezzel csökkentve egy későbbi, hatalmas bukás (érzelmi és anyagi) lehetőségének esélyét. Mindenki a saját lehetőségeihez, tudásához és idegrendszeréhez mérten hozza meg a döntéseit.

    Tartsuk észben hogy az “ingyen” 10 milla, kőkemény üzlet és mint olyan, minden érzelmet nélkülöz. Nem megalapozott döntéssel, könnyen a rabszolgájává tehet. Az érem másik oldala a megalapozott döntés amiből nagy eséllyel nyertesként lehet kiszállni.

    A max legjobbakat, Neked és mindenkinek.
    hali.! 🙂

  7. cseresznyevirág says: (előzmény @házisárkány)

    Kedves Házisárkány!
    Ebben igazad van. 🙂
    Sajnos az sem garancia semmire, ha már valakinek van gyereke, létezik a jelenség, úgy hívják, hogy másodlagos meddőség, nagyon sokan érintettek benne. Legtöbbször arról van szó, hogy a gyerek születése után (vagy avval összefüggésben) alakul ki valamilyen egészségügyi probléma. Például a Hashimoto (autoimmun pajzsmirigybetegség) egyik leggyakoribb előidézője a szüléssel járó hormonális probléma. Olyan is van, akinek időközben kezd kimerülni a petefészke, súlyosbodik az inzulinrezisztenciája, sőt, az sem garancia semmire, ha egy férfinak van már gyereke.
    Senkinek nem kívánom, hogy ő legyen az érintett, de sajnos bárkivel előfordulhat.

  8. cseresznyevirág says: (előzmény @saxo)

    Na, igen, ennek az egész éremnek nagyon sok oldala van. Azt mondjuk fenntartom, hogy azoknak, akiknek már ott van a gyerek, stabil és harmonikus a kapcsolatuk (mondjuk ezen is sokan elbuknak), viszont szükségük van egy megfelelő méretű lakhelyre: na, nekik tényleg támogatás.
    Az összes többieknek kockázat. És ilyenkor az a baj a kockázattal, hogy túl nagy benne az emberileg nem eléggé befolyásolható tényező.
    Lehet hozzáállni úgy, hogy nem baj, majd akkor elárverezzük a lakást, és új életet kezdünk, ez rendben is van, amíg az ember egyedül van, vagy a párja is ugyanígy gondolja (bár szerintem a párunkért is felelősek vagyunk, de ők – optimális esetben – mégiscsak felnőtt, döntésképes emberek). Ha viszont mondjuk a háromból már megszületett egy vagy két gyerek, értük tényleg akkora a felelősség, amire szerintem emberileg nem szabadna kockáztatni.
    Mondjuk itt van még egy jó cikk arról, hogy milyen kockázatai lehetnek: http://tordmegacsendet.cafeblog.hu/2015/12/25/miert-ne-vallalj-3-gyereket-10-millioert-ezt-lattam-a-josgombben-vagyis-a-gyakorlati-kovetkezmenyek-amikkel-nem-art-szamolni/


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!