Cseresznyevirág blog

Amit a korai petefészek kimerülésről (POF) tudni kell

Számos tanulmány, cikk mondja, hogy, ej, ráérünk arra még, alig csökken a nők teherbeesési képessége 40 éves koruk előtt, cáfolják, hogy 35 év felett már meredeken csökkenne, és valahogy ilyenkor mindig kimarad az a szomorú tény, hogy bizony, van, akinek már ennél is korábban elkezd ketyegni az az átkozott, tagadott biológiai óra. Aztán megjelennek más cikkek, melyek azt mondják, hogy nem igaz, sajnos az idő előrehaladtával folyamatosan csökken az esély, aztán megcáfolják őket, élvezd nyugodtan az életed 35 éve korodig, ne aggódj. Persze, a nők egy részénél nem számít, de nem hiszem, hogy ez vigasztalná azokat, akik korai petefészek kimerülésben szenvednek. 🙁 🙁 🙁

Eddig hallgatták, és hittek náluk hozzáértőbbnek mondott szaktekintélyeknek, most pedig már senki nem hozza vissza az éveket, a lehetőségeket, és reményeket, tulajdonképpen emiatt szenvednek, és reméljük, hogy egyszer sikerül nekik. 😛

beauty-351511_640

Tulajdonképpen mi az a korai petefészek kimerülés (POF)?

A POF (premature ovarian failure) vagyis korai petefészek kimerülés, másnéven korai változókor, bár ez utóbbi kifejezést én (és sok érintett) nem szeretjük, ugyanis ez nem korai öregedést jelent, a női szervekről van szó, de ettől nem lesznek öregek az érintettek 30 évesen. 🙂

Normál esetben a változókor és evvel együtt a menstruáció elmaradása 45-55 év közt jelentkezik, azonban a korai petefészek kimerülésben szenvedőknél már 40 éves kor alatt elmaradhat, és az orvosok az ilyenkor elvégzett hormonvizsgálatoknál diagnosztizálhatják a POF-ot, azonban a sikertelen teherbeesés során még rendszeres menstruáció mellett is kiderülhet, hogy ez áll a meddőség hátterében, ilyenkor természetesen egy korábbi fázisról beszélünk.

A petefészek kimerülése tulajdonképpen egy természetes folyamat, a lány babák (jó, tudom, magzatok, de nekem akkor is baba) petefészkében a várandósság 20. hetében nagyjából 7 millió sejt található, melynek a születésünk pillanatára már 80%-át elveszítjük, az első menstruációnk idejére pedig csupán 300-500.000 marad. A “készleteink” pedig folyamatosan redukálódnak, és előbb vagy utóbb kifogynak, de míg ez egészséges esetben átlagosan 51 éves korunkra történik meg (Európában), a POF-ban szenvedőknek már 40 éves koruk előtt, és nem marad megfelelő mennyiségű és minőségű pete.

Sajnos úgy tűnik, erre a betegségre is hajlamosabbá tesz a nem megfelelő életmód, a stressz, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás.

Mitől alakul ki a POF?

A korai petefészek kimerülésnek nagyon sok esetben genetikus okai vannak, melynek oka az X-kromoszómához kapcsolódó hiba. Tulajdonképpen mindnyájunk számára érdemes lenne tudni, hogy anyukánknál vagy a nagymamáknál nem fordult-e elő ilyesmi, ugyanis evvel nagy eséllyel kiderülhetne előre, hogy POF-ra számíthatunk.

A korai petefészek kimerülés kialakulhat korábbi beavatkozások miatt, ilyenek lehetnek a fiatal korban végzett sugárkezelések, a petefészek egyoldali eltávolítása, illetve azok a műtétek, melyek a petefészek állományának egy részének elvesztésével járnak.

A POF kialakulhat bizonyos női hormonok szintézisében szerepet játszó enzimek hiánya, illetve ha ezeknek működése csökken a petefészekben. Feltételezések szerint állhatnak a háttérben olyan autoimmun folyamatok, melyek során az immunrendszer idegen testként kezeli a petefészket, és szeretné blokkolni, ez a petefészek állományának végleges tönkretételével járhat.

Érdekes adat, hogy úgy tűnik, hogy bizonyos éghajlatváltozások (például ahol a lány mediterrán országba költözik), avval járhatnak, hogy nála hamarabb öregszik el a petefészek állomány, mint a felmenőinél.

woman-403578_640

Mik a korai petefészek kimerülés tünetei?

A POF külsőleg is észrevehető jelei az elmaradó menstruáció (amenorrhea), hőhullámok, és egyéb változókorra jellemző tünetek, nem megfelelő kezelés (vagy nem kezelés) mellett például előfordulhat csontritkulás is. A kellemetlen tünetek miatt érdemes lehetne a veszélyeztetett csoportokat már előre szűrni (ahol a családban előfordult vagy akik megfelelő kezeléseken estek át.

A petefészek kimerülés állapotát akár évekkel előbb jelezheti a ciklus megváltozása, a petefészek több női hormont termel, a ciklus első fele megrövidül, a peteérés hamarabb következik be, és a progeszteronszint is hamarabb megemelkedik, jellemző lehet az egy hosszú-egy rövid ciklusváltakozás. Önmagában már ez az állapot is megnehezítheti a teherbeesést.

Sajnos azonban ez is nagyon sokszor akkor derül ki, amikor a nő elhagyja a fogamzásgátló tablettát, és jön, azaz nem jön a meglepetés vagy a meddőségi kivizsgálásokon.

Hogyan lehet diagnosztizálni a korai petefészek kimerülést?

A korai petefészek kimerülés diagnózisának felállításához vérvétel szükséges (erről bővebben itt olvashatsz egy összefoglalót), melyen az alábbi hormonok értékét vizsgálják:

  • A (harmadik napon mért) magas FSH és LH hormonértékek korai petefészek kimerülésre utalhatnak, különösen ha alacsony ösztrogénszint társul hozzájuk. Ismétlésképp az LH hormonértékének 2,12-10,89 U/L közt, az FSH-énak pedig 3,85-8,75 U/L közt kell lennie, az ösztradiol referenciatartománya pedig 99,1-447,9 pmol/L. Az értékekben laboratóriumtól függően apróbb különbségek lehetnek, melyek az eltérő mérésből fakadnak. Az FSH és LH hormonok értékét más női hormonális betegségek, mint az inzulinrezisztencia, a pcos, a pajzsmirigy alulműködés is befolyásolhatják, de két alkalommal mért 40mlU/L feletti FSH-érték egyértelműen POF-ra utal.
  • A korai petefészek kimerülés diagnózisának felállításában segíthet az AMH (antimüllerian hormon) értéke, melynek szintje a kor előrehaladtával folyamatosan csökken, ugyanakkor egyértelmű összefüggés mutatkozik ennek a szintje és a petesejtek száma közt, tehát POF esetén jelentősebb a csökkenése, mint normál esetben. Az AMH normális értéke a menopauza előtt 4,0-6,8 ng/ml, alacsony fertilitást jelez 0,3 – 2,2 ng/ml között, és 0,3 ng/ml alatt már infertilitást. Az AMH értéke szülés után átmenetileg megemelkedik.

woman-244179_640

A POF kezeléséről:

Amennyiben a korai petefészek-kimerülésben szenvedő nő nem szeretne gyermeket, megoldás a női hormonok pótlása ösztrogén-és progeszterontartalmú tablettákkal, tapaszokkal, ez segíthet a hőhullámok, rossz közérzet, illetve a testsúly átrendeződésének megszüntetésében. Ez ellenjavallt trombózis-hajlam, dohányzás és magas vérnyomás esetén, valamint megkezdése előtt fontos kizárni a mellrákot.

Várandósság korai petefészek kimerüléssel? Így lehetséges. 🙂

A korai petefészek kimerülés sajnos egy fokozatosan romló állapotot takar, emiatt mindenképp minél korábbi kezelésre lesz szükség. A korábbi tanulmányok szerint a POF-ban szenvedő nők mintegy 5-10%-a spontán teherbe esett. Fontos minél biztosabb képet nyerni a petefészkek aktuális állapotáról, ugyanis míg bizonyos értékek mellett érdemes minél hamarabb lombikkezelésen résztvenni, más értékeknél sajnos a petefészek stimulációja sikertelen lehet.

Egymásnak ellentmondó tanulmányok születtek az immunszupresszív (immunszisztémát gátló) szerek hatásával kapcsolatban, azonban a testsúly növekedésével és a csontállomány romlásával (csonttörések) járhat.

Segíthet a várandósság elérésében a DHEA-kezelés, illetve vannak olyan eredmények, ahol a hormonpótló terápia segítségével sikerült terhességet elérni. (Ezekről bővebben itt.)

A korai petefészek kimerülés esetén, amennyiben a petefészek stimulációja már nem lehetséges, végsősoron a donor petesejt jelenthet megoldást. Abban az esetben, ha valaki tudja, hogy olyan kezelésen vesz részt, mely a petefészek-állomány csökkenésével járhat, mindenképp érdemes lehet a petesejtek lefagyasztásával foglalkozni, hogy egy későbbi lombik során őket lehessen felhasználni. 🙂

Ha szeretnél olvasni egy gyönyörű sikertörténetet, ajánlom Meniét: sajnos nem tudtam máshogy belinkelni, de a bejegyzéseit ezekre a linkekre kattintva érheted el sorban: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., illetve a POF-fal küzdők számára kötelező Ezüstmackó naplója, sok-sok hasznos információval. 🙂

Van alternatív segítség?

Bár önmagában a legtöbb esetben kevés, de az életmódváltás POF esetén is nagyon sokat segíthet, a rendszeres testmozgás, a táplálkozás megreformálása és a megfelelő vitaminbevitel (különös tekintettel a D-vitaminra) segít a megfelelő hormonszint helyreállításában. A táplálkozás terén az általam olvasott esetekben nagyon sokat segített a szénhidrátszegény diéta viszonylag minimális vörös hússal és elsősorban fehér hús fogyasztásával, egyesek pedig paleo táplálkozást javasolnak.

woman-570883_640

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források ittitt, itt, itt, itt, itt és itt.

Képek: Pixabay.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!