Az endometriózisra a legjobb gyógymód a várandósság, miközben – Murphy szerint – ez a betegség is nagyon sokszor meddőséget okoz. De mégis mit lehet vele tenni? Következzenek a múltkori, endometriózisról szóló bejegyzés után a gyógymódok. 🙂
Miért jó endometriózissal minél előbb gyermeket vállalni?
Az endometriózisos nőknek szokták javasolni, hogy minél előbb essenek teherbe, ugyanis evvel a betegséggel az idő előrehaladtával többnyire romlanak az esélyek, és nehezebbé válik. 🙁 A várandósság általában a tünetek javulásával jár. 🙂
Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy sajnos az endometriózisos nők körében gyakoribbak a méhen kívüli terhességek és a vetélés. 🙁
Mi a teendő, ha még/már nem szeretnél gyermeket?
Az endometriózis az az eset – mikor még a hozzám hasonló ortodox fogamzásgátló ellenesek szerint is – jobb (gestaten tartalmú egykomponensű) fogamzásgátló tablettát szedni, ugyanis a tabletta elnyomja a peteérést, annak hiányában pedig visszafejlődnek az endometriózisos szövetek.
Abban az esetben, ha a beteg már nem szeretne gyermeket, javasolhatnak 6-12 hónapos gesztagén kúrát, mely lényegében egy ál-terhességet jelent, mely gyógyszerszedéssel (Provera vagy Norculut), esetleg ciklikusan adagolt ciklikusan adagolt gesztagén-ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletta szedésével jár.
Mit szoktak tenni a teherbeesésért?
Ma már az esetek többségében nem nagy hasi műtét, hanem laparoszkópiás műtét útján távolítják el az endometriózisos szöveteket, (hosszú ideje fennálló, súlyos endometriózis esetén előfordulhat, hogy a petefészkek és a méh eltávolítását javasolják 🙁 ).
A műtét után javasolják a mielőbbi teherbeesést, ugyanis ilyenkor van rá a legnagyobb esély, mielőtt kiújulna az endometriózis.
Mivel az endometriózis kifejlődéséhez ösztrogénre van szükség, 3-6 hónapos hormonkezelést szoktak ajánlani, mely a petefészkek saját működésének a leállásával jár, ez lehet egyszerű hormonális fogamzásgátló, de sok esetben 3 vagy 6 hónapos mesterséges klimax létrehozását javasolják, mely havonta egy injekció (GnRH) beadásával jár, ennek megfelelően elmarad a peteérés és a menstruáció, és visszafejlődhetnek az endometriózisos szövetek. A kellemetlen benne, hogy ezalatt a klimax kellemetlen tünetei is jelentkezhetnek, mint az izzadás, alvászavarok, hüvelyszárazság, hangulatingadozások.
A mielőbbi teherbeesés érdekében a laparoszkópiás műtét (és a hormonkezelés) után sokszor lombikkezelést ajánlanak.
Kiegészítő kezelések:
- Az endometriózis az esetek többségében olyan mértékű menstruációs (és nem feltétlen a menstruációhoz kötődő) fájdalommal jár, amely feltétlen fájdalomcsillapítót igényel.
- Az egyik elmélet szerint az endometriózis kialakulását elősegíti a legyengült immunrendszer, emiatt a laparoszkópiás műtét után immunerősítés ajánlott, melyben segíthetnek a grapefruit magolaj, aloe-vera termékek, C-vitamin, speciális vitamin és nyomelem komplexek
- Sokan homeopátiát is használnak az immunrendszer megerősítésére.
Megszűnik valaha az endometriózis?
Az esetek többségében az endometriózis a menopauza eljövetelével válik tünetmentessé.
Van alternatív gyógymód?
A hagyományos orvoslás a fentieknél többet nem tud nyújtani, de hit és vérmérséklet szerint alternatív gyógymódokhoz is lehet nyúlni. Ilyenek lehetnek:
- A hagyományos kínai orvoslás: az akupunktúra, az akupresszúra és a moxa-kezelés, illetve ezek modern változata, a vietnami cérnabeültetés. Ezek többnyire a fájdalom csillapításában segítenek a megfelelő pontok stimulálásával.
- A cérnabeültetés esetén az akupunktúránál is használt pontokhoz orvosi cérnát ültetnek be, mely állandó stimulációt (és fájdalomcsillapítást) biztosít. Egyesek ajánlanak biorezonenciás kezelést, homeopátiát, ami azt illeti, én személy szerint ezekben nem hiszek, illetve az ez endoblog szerzője is azt írja a blogjában, hogy teljesen eredménytelenül próbálta ki ezeket. Ezt inkább azért írtam le, hogy aki endometriózisban szenved, ne fusson bele ezekbe a felesleges körökbe.
- A gyógynövények és gyógyteák: Gyuri bácsi szerint a felváltva fogyasztott diólevél-és cickafarktea segít, mellyel irigálnak, és pakolást is készítenek belőle, ezen kívül szurokfüvet, csipkebogyót és fodormentát ajánl. Azt hiszem, egy ilyen komoly betegségnél az esetek többségében nem érdemes önmagában ezekkel kísérletezni.
- A természetes progeszteron-tartalmú gyógyszerek
- A speciális diéták: a hollisztikus endometriózis diéta, a paleolit táplálkozás, az élő ételek és a makrobiotikus táplálkozás. Ezek egymástól különböző elveket követnek, ami összeköti őket, hogy tiltólistásak a készételek, a cukor, a finomított szénhidrátok, kevés állati zsiradék és vörös hús, valamint több javasolt diéta laktóz-és gluténmentes.
- A speciális női mozgásformák: a női jóga, az Aviva-torna és az Arwen-torna, melyek segítenek mérsékelni a menstruációs fájdalmat, rendezni a ciklust, legyőzni a meddőséget, és csökkentik a stresszt.
- Segíthetnek a különböző stresszcsökkentő módszerek, a meditáció, a relaxáció…
Szerény véleményem szerint az alternatív gyógymódokat legfeljebb a hagyományos orvosi kezelés mellett érdemes alkalmazni, például fájdalomcsillapításként, illetve az életmódbeli változtatásokat beiktatni. 🙂
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!
Kommentek