Cseresznyevirág blog

JOMA® órán jártam :) – Jóleső mozgás babára vágyó nőknek

Bár az elmúlt hónapokban nagyon sokat javult a stresszkezelésem, sajnos ugyanez az időszak rengeteg nehézséggel járt számunkra, egyik orvostól a másikig, vérvételek, gyógyszerek, vizsgálatok és kudarcok. Azt már egy jó ideje megtanultam, hogy a problémáink, nehézségeink elől nem futhatok el, hanem fel kell őket dolgoznom, a segítség pedig csodálatos módon toppant be az életembe, tulajdonképpen nem én találtam meg őt, hanem ő talált meg engem, egy napon levelet kaptam Balogh Erikától, a JOMA® kidolgozójától. Megnéztem a honlapját, és felkeltette az érdeklődésemet, arra azonban, hogy mennyire szükségem volt rá, és mennyire sokat segített, csak a második óra után jöttem rá. 🙂

Chrome Legacy Window 2015. 12. 04. 151032.bmp

Mi az a JOMA®?

A Joma® mozgást Erika, az oktató dolgozta ki, saját, sokoldalú tapasztalataira hagyatkozva, az elnevezése, a JOMA, a “Jóleső mozgás babára vágyó nőknek”.

Erika röviden így írja le a mozgást, és ez az a megfogalmazás, mely annyira végtelenül gyönyörű, hogy muszáj leírnom nektek:

“A Jóma® nem csodaszer, a csoda Benned fog életre kelni.
A Jóma® abban támogat, hogy felkészülj testileg és lelkileg a csodára.”

De nézzük csak, mit ígért még Erika a honlapján, ami nekem – bár kicsit sokára jutottam el az órájára – mégis felkeltette az érdeklődésemet:

“A Jóma® nőijóga, tánc és relaxációs technikák ötvözete. Biztonságosan és alaposan átmozgatja a testet, oldja a stresszt. Olyan, a természeti népek körében még ismert egészségmegőrző és termékenységfokozó technikákat alkalmazunk, melyeket sajnos a modern társadalmakban elfelejtettünk, kiszorította őket az életünkből a rohanás és a gyógyszerekre hagyatkozás. Pedig tudatos légzéssel és mozgással nagyon sokat tehetünk az egészségünkért, ezen belül pedig női szerveink megfelelő működéséért!

A jóga hatalmas eszköztárából olyan gyakorlatokat használunk, melyek jótékonyan hatnak az idegrendszerre és az immunrendszerre, javítják a testtudatot, elősegítik a helyes testtartást, és bőséges vérellátást biztosítanak a fontos hasi szerveknek. A nőijóga gyakorlatok rendezik a ciklust, serkentik az ovulációt, a vér- és a nyirokkeringést, edzik a medencealapi izmokat, sok női problémára jótékonyan hatnak. A tánccal, a test ritmikus mozgatásával is átmasszírozzuk belső szerveinket, miközben könnyítünk a szívünkön, felszabadítjuk az elménket. Szabad táncformákat és időnként hastánc elemeket gyakorlunk. E név valójában ősi termékenységi táncokat takar, ahol, mint közismert, a csípőmozgáson van a hangsúly. A foglalkozásokon még relaxációs technikákat használunk. A relaxáció képessége segít a lelkünkben megágyazni egy új kis életnek.

Ez az elméleti háttér, a gyakorlatban a foglalkozásokon azt fogod tapasztalni, hogy jót mozogtál, jót tettél a testednek, és hogy változatos programod van minden héten, mert nincs két egyforma óra. Lehet, hogy egy alkalommal például csak jógázunk. Vagy csak táncolunk. De mindenképen mozgást, elsősorban nonverbális eszközöket használunk. Egyszerűen figyelünk magunkra, lazulunk, elengedünk, boldogsághormont szabadítunk fel.” (Forrás)

Miért dolgozta ki Erika a JOMA® mozgást?

Erika saját élményei alapján kezdett foglalkozni a mozgással, először a gerincjógával ismerkedett meg, mikor porckorongsérvje lett a – sajnos sokunkat érintő, rendkívül egészségtelen – ülőmunkának köszönhetően, a tánccal már korábban megismerkedett, és közel 30 éve foglalkozik vele. 🙂 Sportoktatói, jógaoktatói és táncpedagógusi végzettsége is van. Arról is őszintén beszél, miért kezdett el velünk, babára vágyó nőkkel foglalkozni, és miért érzi át a problémáinkat:

“Hosszú éveket töltöttem az életemből azzal, hogy egyre kétségbeesettebben várakoztam egy kisbabára…  Túl vagyok egy komoly depresszión, megtapasztaltam a mindent beárnyékoló reménytelenség érzését, és hogy milyen nehéz eleget tenni annak a jó tanácsnak, hogy „ne görcsölj rá!”. Sok idő volt megtanulni elengedni az akarást, helyébe az immaginációt léptetni. De egyszer eljött a fordulópont, és megváltozott a világ: lett nem is egy, hanem két gyönyörű gyerekem.

Közben magamat is, nem csak anyává, hanem új emberré szültem. Újra elkezdtem tanulni, olyan dolgokat, amiket igazán hasznosnak és fontosnak tartok. Megtaláltam a hivatásomat. Hiszem, mert tapasztaltam, hogy a jóga és a tánc segítenek a testi és lelki problémák helyrehozatalában. Ezt a tudást és tapasztalatot szeretném megosztani mindenkivel, akinek ez jó.”

Saját élményeim:

Ez mind szép, és jó – gondolhatnánk, és elsőre, bár érdekesen hangzott, tetszett, hogy nem csupán a jóga eszköztárával, hanem sokkal komplexebben közelíti meg a női egészség témakörét, én is hasonlóképpen gondolkodtam, avval együtt, hogy volt már róla tapasztalatom  – az Aviva-torna és a múltkori női jóga után -, hogy ezek az alkalmak, mikor összejövünk mi, nők, mennyit tudnak adni lelkileg. 🙂

Az első órára kíváncsian léptem be, mindenki készülődött, hangulatos kis terem, hiába a város központjában (a Deák tér mellett), ahogy beléptünk, szinte megszűntek létezni a város külső zajai, maga a hely, és Erika is olyan nyugalmat árasztott, ami hamar mosolyt csalt az arcomra.

Különösen örültem neki, hogy amikor először mentem, egy táncos óra volt, ugyanis úgy gondoltam, ez testhezállóbb számomra. A ciklus végén voltam, elsősorban nyugalomra vágytam, azonban itt senkit nem zavart, hogy kissé visszahúzódtam, tulajdonképpen ezen az alkalmon nem történt velem semmi különösebb, feloldódtak a gátlásaim, és mosolyogva mentem haza, egész egyszerűen jól éreztem magam. 🙂

Azt azonban sohase gondoltam, hogy épp a következő, jógás alkalmon fogok beleszeretni ebbe a mozgásba, elvégre világ életemben úgy gondoltam, én nem is szeretek jógázni. Most töredelmesen bevallom, hogy tévedtem. 🙂

Rendkívül stresszes hetem volt, teli vizsgálatokkal, csupa rossz hírrel, rengeteg munkával, és némi nagycsaládi zűrrel, napok óta kimerülten vonszoltam magam, minderre rátett a hormonok játéka, melytől egyik percben sírtam, másik pillanatban idegesen kiabáltam, és kimerültem a menstruációs vérveszteségtől. Bevallom, semmire nem vágytam jobban, mint egy kiadós alvásra és egy alapos masszázsra, sőt, azt hiszem, gondolkodás nélkül pusztítottam volna el bármilyen elém rakott édességet.

Csütörtök este már nem sokkal 6 után odaértem, így volt pár percem az átöltözésen kívül leülni, és magával ragadott a nyugodt hangulat, ahogy bejöttek a lányok, a halk zene. Elkezdtük a légzőgyakorlatokat és a nyújtásokat, én pedig már az első gyakorlatoktól energikusabbnak és lazábbnak éreztem magam, bár sohasem voltam hajlékony, mégis olyan pozíciókba sikerült magam helyeznem, hogy elcsodálkoztam rajta, és mozdulatról mozdulatra éreztem, ahogy megy ki a feszültség a testemből, ahogy felélednek a női szerveim, a méhem, a petefészkeim.

Akik a ciklusunk első felében voltunk, intenzívebben végeztük a gyakorlatokat, alaposan megmozgattuk a karjaink, hátunk, hasunk és a lábaink, olyan mozdulatsorok is megjelentek, melyek nem csak a kisbabánk beköltözésére, hanem a  hónapra és a szülésre készítenek fel minket, többek között a gáti rész egészségén is dolgoztunk. 🙂 Aki pedig a ciklus végén járt, mindent óvatosabban, nyugodtabban végzett, elvégre mindez arról is szól, hogy a testünket szeretettel készítsük fel arra, hogy beköltözhessen egy kis élet. 🙂

A múltkori óra után sejtettem, hogy jó lesz, arra is számítottam, hogy megint mosolyogva és felfrissülve megyek haza, az azonban meglepetésként ért, hogy akkor, sőt, azóta is úgy érzem, a testem, melyben az előző napokban csak gyűlt, gyűlt, gyűlt a feszültség, teljességgel újjászületett. Szinte már ezután az egy alkalom után úgy érzem, hogy most, ahogy ezeket a sorokat írom, szebben tartom magam, ami nagyon fontos a női szerveink egészséges vérellátása szempontjából is. Teljesen elmúltak a stressztől a hátamban felgyűlt görcseim, kisimultak a vonásaim, ellazultam, és felfrissültem.

Mindkét alkalommal egy rövid relaxációval és meditációval fejeztük be, mely még inkább segített az ellazulásban, a stressz feloldásában és abban, hogy összhangba kerülhessünk a saját testünkkel. 🙂

Az óra után egy teát elkortyolgatva beszélgettünk még egy kicsit, ugyanabban a kedves, barátságos, családias hangulatban. Erikától kaptunk egy otthoni gyakorlatsort és egy segédletet az otthon is elvégezhető babaváró meditációhoz, melyet a többi napon, hetente két-három alkalommal érdemes elvégezni még, megbeszélgettünk, kérdezgettünk tőle. Mivel ő is átélte ezt a küzdelmet, mint mi, megérti, hogy min megyünk keresztül, és személyesen is tud segíteni, ami nálam – nyilvánvalóan – azt jelentette, hogy megnéztük a pajzsmirigy egészséges működését serkentő gyakorlatot. 🙂

Mivel úgy tűnik, “menthetetlenül” beleszerettem a JOMA® mozgásba, és rá kellett döbbennem, mennyire szüksége van rá mind a testemnek, mind a lelkemnek, hamarosan olvashattok még nálam róla. 🙂 

Erika óráiról további információkat itt találhattok.

yoga-774243_1280

A kép illusztráció.

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!