Egyszer régen olvastam egy történetet, ahol többszöri orvosi vizsgálat és egy év (jó, ez ma már számomra nem hangzik hosszú időnek, de akkor még az volt) próbálkozás után a megfelelő orvos megtalálása segített abban, hogy rájöjjenek, a meddőséget egy egészen banális ok, egy baktérium okozza, és egy rövid gyógyszeres kezelés után már sikerült is. Aztán többször szembejött velem a betegség, ki két, ki három évig próbálkozott hiába, mire kiderült, hogy ez áll a háttérben.
Nézzük tehát, milyen baktériumok állhatnak a meddőség hátterében!
Ureaplazma és mycoplazma:
Az Ureaplasma urealyticum (Chlamydia trachomatis) szexuális úton terjedő baktérium, mely azonban egészen sokáig rejtve maradhat.
Az ureaplazma tünetei:
- férfiaknál gyakori vizelési inger, fájdalmas, égető vizelés, híg, áttetsző váladékozás
- nőknél sok esetben tünetmentes, de okozhat gyakori vizelési ingert, olyankor égető, csípő érzést, melyet alhasi fájdalom kísér, illetve okozhatja a hüvely és a méhnyak gyulladását
- ha valamilyen okból odakerülnek a baktériumok… 😀 okozhatja a garat vagy a végbél gyulladását is
- ha valamilyen más betegség miatt immunhiányos állapot, okozhat ízületi gyulladást vagy csontvelőgyulladást is
A Mycoplasma hominis az ureaplazmához hasonlóan szexuális úton terjedő baktérium.
A mycoplazma tünetei:
- A húgy-és ivarszervek, valamint a légzőszervek hámsejtjein élősködve elpusztítja azok csillós hámsejtjeit, emiatt tüdőgyulladást, a húgy-és ivarszervek gyulladását okozza.
- A betegség akut szakasza után sokáig fáradtságot, levertséget okozhat.
- Szövődményei lehetnek ízületi, idegrendszeri és légzőszervi problémák
Diagnózis és terápia:
Nőknél a húgycső, a hüvely és a méhnyak váladékának laboratóriumi vizsgálatával történik, előfordulhat, hogy véres a nyák, ilyenkor lehet számítani a baktériumok jelenlétére. Abban az esetben, ha ez beigazolódik, akkor mindkét fél gyógyszeres kezelése szükséges.
Mi köze ennek az egésznek a meddőséghez?
A hüvely és a méhnyak gyulladása miatt előfordulhat, hogy a spermiumok nem tudnak bejutni, emiatt nem történik meg a fogantatás, ha mégis, ezek akkor is a magzat korai elhalásához vezethetnek. Ha a petevezetők gyulladását okozza, vérzészavar, illetve méhen kívüli terhesség is lehet a következménye.
Fertőzés a várandósság alatt:
A fertőzés kezelése és felismerése a várandósság alatt is rendkívül fontos lehet, mivel sajnos méhen belüli elhaláshoz, halvaszületéshez, illetve kis súlyú koraszületéshez vezethet. Náluk légzőszervi-és tüdőproblémákat, agyhártyagyulladást, izom-és idegrendszeri rendellenességeket okozhat. Újszülöttek elkaphatják az anya hüvelyflóráján keresztül, a szülőcsatornán áthaladva, illetve császármetszés közben is.
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!
Források: itt, itt, itt, itt, itt és itt.
Képek: Pixabay.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: