Cseresznyevirág blog

Gluténérzékenység a meddőség hátterében

Ma egy olyan egészségügyi problémát veszünk górcső alá, mellyel kapcsolatban sajnos igen sok tévhit él a fejekben. A gluténérzékenység is állhat a meddőség, vetélések hátterében, azonban sajnos sok helyen nem tartozik az alapvizsgálatok közé. Nagyon fontos, hogy ha felmerül ennek az autoimmun betegségnek a gyanúja, ne öndiagnózissal segítsünk magunkon, hanem keressük fel a megfelelő szakembert, és járjunk utána, hogy valóban ez áll-e a háttérben!

wheat-809441

Tulajdonképpen mi az a gluténérzékenység?

A gluténérzékenység vagy más néven cöliákkia egy autoimmun betegség, melynél a gabonafélék egy részében megtalálható glutén túlzott immunreakciót vált ki, emiatt károsodnak a vékonybélben a bélbolyhok. A gluténérzékenyeknél probléma léphet fel az alábbi gabonák fogyasztásakor: búza, tönkölybúza, rozs, árpa, zab.

A gluténérzékenység nem azonos a búzaallergiával.

A betegségre az 1940-1950-es években figyeltek fel, azóta pedig megduplázódott az érintettek száma. A betegség kialakulását azóta több génnel is összekötötték. Ma nagyjából a népesség 1-2%-a érintett a hivatalos álláspontok szerint, egyes becslések szerint ennél többen.

Nagyon fontos, hogy a gluténérzékenység minden esetben diagnosztizálható, azoknál, akik valóban érintettek, kimutatható az autoimmun betegség jelenléte a vérből és a béltükrözés során. Azok számára, akik valóban érintettek, a gluténérzékenység nem divatirányzat, hanem egy veszélyes autoimmun betegség, már egészen kevés glutén is heves reakciókat válthat ki. Ha valaki gyanakodik rá, tényleg érdemes megvizsgáltatni, ugyanis a betegség igazolása adókedvezményre jogosít, illetve hivatalosan onnantól kezdve biztosítani kéne a betegek számára a gluténmentes ételeket. Azok számára viszont, akik nem gluténérzékenyek, ezek a gabonák értékes tápanyagot jelentenek.

Ha a családban van olyan, aki gluténérzékeny vagy cukorbeteg, érdemes már a meddőségi kivizsgálások során utánamenni, nem áll-e a háttérben rejtett gluténérzékenység, illetve ismeretlen eredetű meddőség vagy olyan meddőséget okozó betegségek kapcsán is érdemes utánamenni, melyek összefüggésbe hozhatóak a cöliákiával.

Mik lehetnek a gluténérzékenység tünetei?

  • krónikus hasmenés, puffadás, soványság, nem megfelelő felszívódás
  • krónikus vashiány
  • fáradékonyság, fejfájás
  • hajhullás és töredező körmök az ásványianyagok felszívódásának zavara miatt
  • tejcukor emésztési zavar, azaz másodlagos laktázhiány
  • csontritkulás, alacsony termet
  • fogzománc hibáik, fogak korai romlása, melyben valószínű az autoimmun folyamatok is szerepet játszanak
  • viszkető hólyagos bőrbetegség elsősorban a hajlatok körül
  • dermatitis herpetiformis vagy Duhring-betegség
  • visszatérő hólyagok és afták a szájban
  • a máj és a vese működési zavarai
  • gyakori vetélések, nőgyógyászati problémák
  • cukorbetegség, pajzsmirigy autoimmun megbetegedései és autoimmun bőrbetegségek

Mi köze a gluténérzékenységnek a meddőséghez?

A University of Virginia kutatói bebizonyították, hogy a cöliákia nőknél az emésztési zavarokon kívül hormonális problémákat, rendszertelen menstruációt okozhat, mely jelentősen megnehezíti a teherbeesést, lecsökken az ovulációk száma, és sajnos a vetélések esélye is megnő.

A fel nem ismert, kezeletlen gluténérzékenység miatt a férfiaknál csökken a tesztoszteron szintje, mely a spermaszám csökkenéséhez, illetve az abnormális spermák számának a megnövekedéséhez vezet.

A Columbiai Egyetemen végeztek egy tanulmányt, melynek során a meddőségi intézetben 188 párt vizsgáltak, köztük 2,1% lett az addig nem diagnosztizált gluténérzékenyek száma, mely ugyan nem sokkal magasabb a kontrollcsoportban mért 1,3%-hoz képest, azonban azoknál, akiknél ismeretlen eredetű meddőség állt fenn, már 5,7% volt a gluténérzékenyek aránya, s közülük a gluténmentes diéta segítségével, mindenféle beavatkozás nélkül egy éven belül mindenki várandós lett. (Forrás)

bread-932351

A gluténérzékenység diagnosztizálása:

A betegség diagnosztizálását nehezíti, hogy tünetei sok esetben más betegségek felé mutatnak.

A felnőtt kori gluténérzékenység szinte biztosan kimutatható vérvizsgálatok alapján (szöveti transzglutanin IgG, IgM, endomysium), melyek a gluténérzékenyek által termelt antitestek szintjét nézik. Erre egyébként ma már gyógyszertárban kapható otthoni tesztek is léteznek.

A vele született IgG-hiány már kisgyermekkorban súlyos tüneteket produkál, azonban számukra legtöbbször nem mérvadó a vérvizsgálat, ugyanis negatív eredményt hoz, mivel az ő szervezetükben születésüktől fogva hiányzik ez az antitest. Az IgG szintje továbbá lecsökkenhet akkor is, ha a gluténérzékenység olyan súlyos, és annyira komoly károsodást okozott, hogy már az antitestek sem termelődnek megfelelően. Ezekben az esetekben megoldást jelent a gluténérzékenység diagnosztizálására a vékonybéltükrözés, melynek segítségével a bélbolyhok állapotát vizsgálják, és károsodásuk utal a gluténérzékenységre.

A gluténérzékenység kezelése:

A gluténérzékenység kezelése minden esetben gluténmentes diétával történik! Erről érdemes dietetikussal konzultálni, otthon a keresztszennyezések elkerülésére is figyelni, ha a háztartásban valaki eszik glutént, akkor külön konyhai eszközöket használni, illetve a boltokban vásárolt összes élelmiszer összetevőire odafigyelni (az allergének közt ki vannak emelve a gluténtartalmú összetevők, és a pultból kikért termékeknek is el lehet kérni a címkéjét átböngészésre).

Egyéb a meddőséggel összefüggésbe hozható táplálkozási zavarok:

Az alábbi táplálkozási-felszívódási zavarok is hozzájárulhatnak a meddőséghez:

  • laktózintolerancia
  • súlyos E-vagy A-vitamin hiány
  • szelén-vagy vashiány

Ezekben az esetekben a szervezet nem tud feldolgozni valamilyen tápanyagot, mely akár az epekő vagy a hasnyálmirigy krónikus gyulladásához vezethet, emiatt nem tud felszívódni a zsír, s evvel együtt a zsírban oldódó vitaminok, leggyakrabban az E-vitamin, illetve az A-vitamin, ezeknek hiánya önmagában is meddőséghez vezethet. Ez a két vitamin erős antioxidánsok, hiányukban a petesejt még a megtermékenyülés előtt tönkremehet.

A vas-és a szelén hiánya is súlyos nehézségeket okozhatnak, utóbbi ráadásul sajnos hazánkban meglehetősen sokakat érint, mivel bár a gabonákból felvehetnénk, a túlhasznált földek miatt azok szeléntartalma csökkent. A rozs, a graham és a tönkölybúzából készült termékeknek magasabb a szeléntartalma.

bread-906886

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források: ittittittittittittittittittittittittitt és itt.

Képek: Pixabay.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!