Egyre többen szeretnék a petesejt lefagyasztását, másnéven kiopzezerválást választani, mellyel lehetővé válik, hogy később a petesejtek felolvasztásával lombikkezelés során gyermeke születhessen a nőnek, mikor valamilyen okból természetes úton már nem eshetne teherbe.
Hogy működik a petesejt lefagyasztása?
A petesejteket hormonális stimuláció után helyi érzéstelenítés és ultrahangos követés mellett nagyjából negyed óra alatt leszívják, majd ezután jön a neheze, ugyanis lefagyasztásuk viszonylag bonyolult úgy, hogy megőrizhesse fizikai és genetikai tulajdonságait, ne okozzon problémát a magas víztartalma, és kiolvasztás után meg tudjon termékenyülni.
A kriokonzerválás során a petesejteket folyékony nitrogén segítségével -196°-ra hűtik, így évekig vagy akár évtizedekig tárolhatóak.
A petesejtek lényegesen érzékenyebbek a fagyasztásra az embrióknál. Felolvasztásuk körülbelül 80%-ban sikeres, és nagyjából a 70%-uk tud megtermékenyülni, és nagyjából 40%-ból születik valaki.
Pár érdekesség a témában:
Az eljárást az 1970-es években állatkísérletek során dolgozták ki, azonban az első fagyasztott petesejtből született ember csak 1986-ban született. A korábbi fagyasztási technológiák mellett csupán 2%-ukból születhetett ember.
Magyarországon először 2004-ben fagyasztottak le petesejtet, amivel a világon a nyolcadikok, Európában pedig a harmadikok voltunk, egy évvel később született a lefagyasztott petesejtek egyikéből egy kisfiú. 🙂
A petesejtjük lefagyasztását (nem egészségügyi okokból) kérő nők átlagéletkora 38 év, és többségük el se tudja képzelni, hogy 43 éves kora előtt szüljön. (Forrás)
Egy tanulmány során egyetemistákat kérdeztek meg, hogy el tudják-e képzelni, hogy később petesejtjeik lefagyasztását kérjék, s míg a legtöbb szakon a hallgatók 50%-a felelt igennel, az orvostanhallgatók 80%-a. (Forrás) Mondjuk én itt elgondolkodtam, hogy ez vajon nem állhat-e avval kapcsolatban, hogy ők lényegesen hosszabb ideig tanulnak, és a legtöbb esetben emiatt kitolódik náluk az egzisztencia megalapozása és a családalapítás.
Az USA-ban egyre több cég, többek közt a Facebook és az Apple fizeti női dolgozóik számára a petesejtek lefagyasztását, amely mintegy 5000-12000 dollárba kerül (1,2-2,9 millió Ft), és tárolásukat, mely évente 500-800 dollár, evvel próbálja őket arra ösztönözni, hogy minél tovább maradjanak a cégnél, illetve egy későbbi gyermekvállalás könnyebben létrejöhessen, és kevesebbe kerüljön számukra. (Forrás)
Kik és miért szeretnék ezt a megoldást választani?
Az egészségügyileg indokolt eseteken kívül (erről majd lentebb) sokan szeretnék lefagyasztani a petesejtjüket amiatt, mert félnek, hogy kifutnak az időből, és még nem találták meg a tökéletes apajelöltet, esetleg a korábban annak gondolt partnerük húzza a gyerekvállalást.
Kik fagyaszthatnak ma Magyarországon petesejtet?
Jelenleg daganatos betegek számára engedélyezett ez az eljárás, melyet a Szent János Kórház Budai Meddőségi Centrumban lehet elvégeztetni, ugyanis a kemoterápiás kezelések során károsodhatnak, így lehetőség nyílik számukra a kezelések után egészséges utódot világra hozni. 🙂
A petesejt lefagyasztása megoldást jelenthetne – legalábbis szerintem -, ha a korai petefészek kimerülésben szenvedő nőket már a betegség korai stádiumában ki lehetne szűrni, esetleg a családi előzmények alapján veszélyeztetettek számára lehetővé válna, ugyanis sokszor számukra már a 30-as évek elején vagy közepén nehézséget jelent a teherbeesés.
Nálunk nem engedélyezett orvosi diagnózis nélkül, még önköltséges módon sem, ennek hátránya természetesen az, hogy így tényleg sokan kifuthatnak az időből, azonban az is ott húzódik a hátterében, hogy számukra hamis biztonságérzetet és reményt jelenthet egy túl késői gyermekvállalásra.
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!
Források: itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt és itt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: