Cseresznyevirág blog

A férfiaknak szabad, a nőknek szinte tilos: a petesejt donáció

Egyeseket a hideg ráz a gondolattól, hogy más petesejtjét ültessék beléjük vagy más szüljön gyermeket az ő petesejtjükből, mások segíteni szeretnének látva a környezetükben élő meddő pár küzdelmét, esetleg kétségbeesésükben eljutnak oda, hogy muszáj petesejtet szerezni. A donációról és ami mögötte van…

girls-839809

Kik és miért szeretnének petesejtet?

A kor előrehaladtával természetes, hogy petesejtjeink száma és minősége drasztikusan csökken, így természetes, hogy a 40-es éveink második felében már igencsak nehezen tudnánk, ha tudnánk továbbörökíteni saját génkészletünket. Tele van az internet olyan hírekkel, hogy legidősebben szült nők, akik jobbára már csak donor petesejtből tudtak lombikkezeléssel teherbeesni, mégis ők a kisebbség. De kik azok, akiknek valóban donorra van szükségük?

Korai petefészek kimerülés (POF) esetén a fentebb leírt állapot jóval korábban, akár már a 30-as évek elején vagy közepén bekövetkezhet, és súlyos esetben előfordulhat, hogy mikor a pár gyermekvállalásra szánná el magát, már nem lehet eredményesen stimulálni a petefészket, és ha legalább a férfi génkészletét szeretnék továbbörökíteni, illetve a nő szeretné maga megszülni a gyermekét, azt csak donor petesejttel tudja megtenni.

Előfordulhat, hogy egy korábbi műtét során kellett eltávolítani a petefészket, például endometriózis vagy valamilyen rákos megbetegedés miatt, esetleg egy kemoterápiás kezelés során roncsolódott annyira, hogy már nem maradtak életképes petesejtek.

Sajnos olyan is előfordulhat, aki petefészek nélkül született vagy valamilyen genetikai hiba miatt nem megfelelő a petefészek-állománya. Indikációt jelenthet a petesejtdonorra, ha többszöri stimuláció során sem lesznek megtermékenyíthető petesejtek (üres tüszők keletkeznek) vagy nem sikerül beültethető embriót létrehozni.

Hogyan zajlik a petesejt donáció?

A donáció előtt még egy egyszerű lombikprogramnál is alaposabb kivizsgálásra van szükség, mivel a szokásoson kívül a két nő biológiai összeférhetőségét is vizsgálni kell, hogy a befogadó női szervezet kisebb eséllyel tekinthesse idegen testnek az embriót.

A petesejt donáció során elsőként igyekeznek a két nő ciklusát szinkronba hozni, hogy az embriók beültethetőek legyenek, ezután megkezdődik a stimulálás a donornál, ami gyakorlatilag úgy zajlik, mint egy normális lombikkezelésnél, a petesejteket megtermékenyítik a férfi spermiumjaival, de a három vagy ötnapos embriókat már az anyába ültetik be.

Amennyiben még a stimuláció megkezdése előtt elcsúszik a két nő ciklusa, akkor meg kell várni a következő ciklust, de ha már megkezdték, akkor az embriókat lefagyasztják, és akkor ültetik be, mikor a befogadó nő teste alkalmas rá.

silhouette-820479

A petesejt donáció jogi háttere:

Jelenleg Magyarországon hivatalosan rokonnak lehet petesejtet adományozni, aki lehet a nő oldalági rokona, illetve testvérének házastársa vagy annak közeli hozzátartozója, esetleg a férj testvérének házastársa vagy neki közeli rokona, a férj oldalági rokonai természetesen nem lehetnek donorok.

Petesejt donorrá az a nő válhat, aki még nem múlt el 35 éves, de már van saját gyermeke, utóbbi korlátozásra azért van szükség, mivel a többszöri stimuláció akár a petefészkek korábbi kimerüléséhez is vezethet. A donációhoz a donor házas-vagy élettársának is hozzá kell járulnia.

A donációt megelőzően a donor és a petesejtet kapó nő közjegyző és ügyvéd előtt nyilatkozatot tesznek a rokonságukról, arról, hogy tisztában vannak avval, hogy milyen eljárás fog zajlani, és ennek milyen egészségügyi kockázatai lehetnek, illetve arról, hogy a donor nem kért érte pénzt, és nem zsarolás eredményeképp vállalja be az eljárást.

Lehetőség van még kutatási célra petesejtet felajánlani, ebben az esetben erről kell nyilatkozni az ügyvéd és közjegyző előtt, illetve lehet anonim módon adományozni, azonban akik így jutnak petesejthez, sokszor nem is annyira anonim módon teszik, mint amennyire elsőre gondolnánk.

Kétségbeesve: akik illegálisan is bevállalják.

Előfordulhat, hogy egy családban nincs olyan, aki alkalmas lenne donornak, akár azért, mert egyszerűen nem igazán vannak testvérek vagy még nincs gyermekük, például nálunk is már itt bukna a dolog, esetleg azért, mert például egy korai petefészek kimerülés általában családon belül halmozódik, így hiába van testvér, ő nem válhat adományozóvá. Az is teljesen érthető, ha a rokonok nem vállalják be, ugyanis hatalmas lelki terhet jelenthet látni fejlődni és felnőni a biológiai gyermeküket.

A kétségbeesés pedig sajnos nagy úr, ezt mindnyájan tudjuk és értjük, akik belekerültünk a meddőség útvesztőibe, és talán azon kapjuk magunk, hogy már nem tudjuk elítélni azt, aki nem csak a legális, hanem az illegális köveket is megmozgatja azért, hogy anyává válhasson.

Ilyenkor előfordulhat, hogy akad egy jószándékú segítő, aki önként bevállalja értünk ezt a herce-hurcát, és a két fél vagy a közjegyző előtt a rokonságról is nyilatkozik vagy ugyan hivatalosan anonim módon történik az adományozás, azonban a valóság egészen máshogy fest, mások pedig az internet bugyraiban igyekeznek donort találni. Sajnos egyre többen vannak, akik a családi kasszát ilyen módon próbálják kiegészíteni, és horribilis összegekért, ám annál kevésbé bizalomgerjesztő hirdetésekkel igyekeznek túladni a petesejtjeiken, rosszabb esetben a pénz átvétele után, de még a stimulálás megkezdése előtt eltűnnek, mint a kámfor. (Erről itt olvashatsz egy érdekes cikket.)

Miért tiltott – majdnem – a nőknek, ha a férfiaknak szabad?

Hogy miért sokkal nehezebb nőként petesejtet kapni, már a jogszabályi háttér miatt is? Ennek egyszerű oka, hogy a stimulálás sajnos maga mögött vonja az egészségügyi következmények lehetőségét, melyeket ugyan saját gyermekünkért bevállalunk, azonban előfordulhat, hogy valakinek többszöri donáció után már saját gyermeke nem lehet, elvégre mindnyájan véges készletekkel születünk.

Míg a férfiak a vizsgálatok után gyakorlatilag következmények nélkül leadhatják az anyagot, és ha nem lenne a népesség miatt korlátozva, akárhányszor megtehetnék, a női stimuláció egy nagyon komolyan kontroll alatt tartandó folyamat.

Azt viszont, hogy miért nem lehet hivatalosan adományozni például egy barátnőnek, azt hiszem, sohase fogom megérteni… 😛

baby-821625

 

Olvassátok a jövő heti témát is, mikor a jövendőbeli gyermekemről lesz szó, a bejegyzéseket itt olvashatjátok majd.

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!

Források: itt, itt, itt, itt, itt és itt.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!