Ha megkérdeznétek, melyik meddőséget okozó női betegséget szeretném a legjobban elkerülni, gondolkodás nélkül az endometriózist mondanám. Számomra rémisztőek és mélységesen elszomorítóak azok az adatok, amelyek ehhez a betegséghez kapcsolódnak: világszerte nagyjából 176 millió – azaz minden 10. – nő szenved tőle, nem “csak” a meddőség egyik leggyakoribb okozója, hanem jelentősen rontja az életminőséget, fájdalmat okoz, és a legtöbb esetben csak hosszú tortúra után sikerül diagnosztizálni. 🙁 🙁 🙁 Az eheti témánk az endometriózis.
Mi tulajdonképpen az endometriózis?
- A betegség elnevezése az endometrium szóból származik, mely a méh belső felszínén elhelyezkedő szövetet jelenti. Az endometrium szöveteken egy egészséges nőnél hónapról hónapra felépül a nyálkahártya, majd leválik, és kitisztul a szervezetből.
Az endometriózisban szenvedő nőknél ilyen endometrium szövet valamilyen okból nem csak a méhen belül, hanem a test más pontjain is megtalálható, leggyakrabban a hasüregen belül (a petefészken, petevezetőkön, a hüvely és a végbél között, a méh külső részén, időnként sebészeti beavatkozások helyén (pl gátmetszés hege), belekben, végbélben, hüvelyfalban, méhnyakban…stb.), de megfigyelték már a hasüregen kívül is (tüdőben és végtagokon).
A méhen belül elhelyezkedő endometrium szövethez hasonlóan az endometriózisos szövetek is hónapról hónapra felépülnek, majd leválnak, azonban ezeknek nincs lehetőségük kiürülni a szervezetből, ezáltal belső vérzéseket, hegeket, csomókat okoznak, ráadásul ilyenkor újabb területekre tud szétszóródni.
A petefészken elhelyezkedő endometriózisos csomó a csokoládé ciszta, mely barátságos neve ellenére rendkívül veszélyes, és súlyos tüneteket okozó jelenség. 🙁

A kép bemutatja az endometriózisos csomók lehetséges elhelyezkedési helyeit. Jobb oldalt azt láthatjuk, hogyan zajlik a menstruáció egy egészséges nőnél, akinél a méhnyálkahártya a méhen belül helyezkedik el (fent), és egy endometriózisos betegnél, akinél megjelent a petefészken, a petevezetőn és a méh külső felszínén is (lent). Forrás: Pinterest
Mitől alakul ki az endometriózis?
Sajnos erre a kérdésre egyelőre nincs olyan válasz, mely egyértelműen igazolható lenne. 🙁 Mindenesetre az alábbi elméleteket ismerjük:
- az egyik elmélet szerint a menstruációs szövettörmelék, ami a hashártyán keresztül kijut a hasüregbe, és ott megtapad, és ez különböző hormonális-és immun-eredetű okokból lehetséges
- az ténylegesen megfigyelhető, hogy nagyon sok esetben van jelen inzulinrezisztenciával és pcos-val
- a másik elmélet szerint a véráramba jutnak a szövetek
- elképzelhető, hogy bizonyos családokban öröklődik a hajlam (ténylegesen előfordulnak családon belüli halmozódások)
- a harmadik elmélet szerint embrionális korból maradnak vissza apró szövetek
- bizonyos esetekben az endometriózis a műtéti hegeken jelenik meg
Az endometriózis tünetei:
- erőteljes, alvadékos, fájdalmas menstruáció
- középidős fájdalom
- fájdalom a menstruáció előtt
- fájdalom szeretkezéskor
- fáradékonyság
- a menstruáció alatt erőteljes bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés, székrekedés
- meddőség

Az endometriózis elleni kampány jelképe a sárga szalag. Forrás: Pinterest
Hogyan lehet diagnosztizálni az endometriózist?
- Az endometriózis tünetei könnyen összetéveszthetőek több másik betegség tüneteivel, mint a petefészekciszta, a petefészekrák vagy a vastagbélrák.
- Az endometriózis diagnosztizálásához a nők átlagosan 8 év alatt jutnak el, fiatal korukban fájdalmas menstruációtól szenvednek, majd orvostól orvosra járnak, végül megkapják a diagnózist, eltávolítják a csomókat, de sokszor eddigre, vagy mire gyermeket szeretnének vállalni, a betegség már visszafordíthatatlan károkat okozott. 🙁
- Előfordulhat, hogy az orvos a nőgyógyászati vizsgálat során ki tud tapintani endometriózisos csomókat, ám ez nem minden esetben lehetséges.
- Hüvelyi és hasi ultrahang.
- Az endometriózis diagnosztizálásában nagyon fontos a laparoszkópia, azaz hastükrözés, melynek során láthatóvá válnak a hasüreg szervei, és evvel együtt a csomók elhelyezkedése, kiterjedése és mérete.
- Vérvételen a CA 125-ös antigént lehet nézni, mely az endometriózison kívül bizonyos daganattípusoknál (pl petefészekrák) mutat emelkedett értéket. Ez a vizsgálat azonban sajnos nem jó az endometriózis diagnosztizálására, ugyanis kizárólag az előrehaladott betegségnél mutat eltérést, tehát a korai kiszűrésre egyáltalán nem alkalmas, csak a betegség lefolyásának a vizsgálatára.
- Bár egyelőre még nincs olyan elérhető módszer, mely műtét nélkül alkalmas lenne az endometriózis diagnosztizálására, folyamatos kutatások zajlanak, és úgy tűnik, előbb, vagy utóbb megjelennek az orvosi rendszerben. 🙂

Elzáródások és összenövések kialakulása. Forrás: Pinterest
Miért okoz meddőséget az endometriózis?
A meddő nők 35-40%-ánál fennáll az endometriózis, melynek már a legenyhébb, fájdalmat még nem is okozó stádiumában is elmaradhat a várva várt fogamzás, így sokszor épp a meddőségi kivizsgálásokon derül rá fény.
Az endometriózisos nőknél sok esetben a közösülés olyan fájdalommal jár, hogy emiatt megritkulnak az aktusok, ami értelemszerűen megnehezíti az utód érkezését, ám a gyermekre vágyó nők hajlamosak ezen túllépni, de így is számtalan ponton nehézségekbe ütközhetnek.
Az endometriózis során sok esetben fellépő fájdalmas, rendszertelen vérzés megnehezíti a megtermékenyített petesejt beágyazódását.
Jellemző az immunrendszer rendellenes viselkedése, melynek során a spermiumot és a megtermékenyített petesejtet idegen anyagnak tekinti, és igyekszik megsemmisíteni, ráadásul az egészséges nőkhöz képest magasabb a hashártyán a védekező sejtek száma.
Előfordulhat a petefészek elzáródása és hegesedése, valamint a petefészken lévő ciszták miatt a petefészek hegesedése, emiatt nem tud megtermékenyülni a petesejt vagy megtermékenyülés után eljutni a méhbe, az elzáródások miatt a méhen kívüli terhesség is gyakoribb.
Ha érdekel a téma vagy érintett vagy, olvasd a csütörtöki posztot is, melyben az endometriózis kezeléséről írok!

Az endometriózis leggyakoribb tünete a fájdalmas menstruáció. Forrás: Pinterest

Angolul tudóknak még egy kis összefoglaló. Forrás: Pinterest
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon vagy a Google+-on! Ha szívesen beszélgetnél sorstársakkal, gyere a Facebook-közösségünkbe!
Szia! Egy kis helyesbítésre hívnám fel a figyelmet: a laparoszkópia az nem méhtükrözés (az a hiszteroszkópia). Az endometriózisnál a laparoszkópiát alkalmazzák (hasfalon ejtett metszésen vezetnek be egy kamerát), mert így nem csak a méhet és petefészket, hanem a környező hasűri szerveket is megfigyelhetik.
Egyébként tényleg nagy szívás az endometriózis. Jobban parázok tőle, mint az egyszarvú méhemtől.
Hú, tényleg, köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem, pedig többször is végignéztem, és nem tűnt fel, milyen hülyeséget sikerült bennehagynom. 😛 Már javítom is. 🙂