Cseresznyevirág blog

Te is szenvedsz a premenstruációs szindrómától?

Ami azt illeti, én rettenetesen. Nagyon sokáig azt hittem, hogy normális, és mindenki így van vele. Egy héttel a menstruáció előtt kirügyeztem, ideges voltam, hisztis, fáradt, nyűgös, és pár nappal azelőtt, hogy megjött volna, rettenetesen fájtak a melleim, másfélszeresére nőttek, alig tudtam őket begyömöszölni az egyébiránt teljesen jó méretű melltartóimba, majd hazaérve az első dolgom volt levenni. Arról nem is beszélve, hogy egész nap úgy éreztem magam, mint aki megevett egy nagy bödön babot karfiollal és káposztával, fúvódtam, puffadtam, nyomta a hasam.

Forrás: Pinterest

Úgy is fájt, dagadt, nem tudtam tőle ülni, állni, aludni. Na, az alvás megér egy külön misét. 😛 Az Aviva-torna óta se sikerül rávennem magam, hogy háton feküdjek, egész egyszerűen nekem kényelmetlen, így maradt a hason és oldaltfekvés, előbbivel mikor előjön a pms, az a probléma, hogy nem bírok ráfeküdni a melleimre, ha oldalt, akkor összegörnyedtem miatta. Aztán sikerült találnom egy félig feltámasztott pozíciót, amiben csak a kezeim zsibbadtak le. 😀

Amikor elkezdtünk próbálkozni, ráadásul mindig akkor jelentkezett a pms, mikor már amúgyis késett, a terhesség korai tünetei pedig google barátunk szerint gyakorlatilag ugyanazok, így aztán nem segített a bizonytalanság se, az, hogy mindig volt újabb találat, amivel bebizonyíthattam magamnak, hogy egész biztosan lakik ott valaki, csak az a gonosz teszt nem mutatja ki. :O

Tudom-tudom, ne panaszkodjak, mostanában nem volt túl gyakran szerencsénk egymáshoz se a pms-sel, se a menstruációval.

Forrás: Pinterest

Mi is az a premenstruációs szindróma?

A premenstruációs szindróma a menstruáció előtti tünetegyüttes, mely a nők 75-80%-át érinti, 20-40%-ánál olyan súlyos, hogy jelentősen rontja az életminőséget, 2,5-5%-nál pedig átmeneti munkaképtelenséghez vezet. A premenstruációs szindróma gyakoribb azoknál a nőknél, akik vérzési rendellenességekkel, depresszióval vagy más szorongással járó tünetegyüttessel küzdenek. Sokan gyógyszert szednek rá, azonban evvel a peteérést és a “normál” hormonháztartást is elnyomják.

Mik a premenstruációs szindróma tünetei?

  • hangulatingadozások, depresszió, szorongás, szomorúság, ingerlékenység
  • csökkenő koncentrációképesség
  • fejfájás, szédülés
  • mellérzékenység és a mell megduzzadása
  • izületi-és izomfájdalmak
  • álmatlanság vagy aluszékonyság, fokozott étvágy vagy étvágytalanság, kívánósság
  • gyomor-és bélpanaszok: hányinger, hasmenés, haspuffadás
  • erős szívdobogás, fokozott verejtékezés
  • testsúly-növekedés, csökkent vizeletkiválasztás
  • akné, pattanás, zsíros bőr-és haj

Forrás: Pinterest

Mi okozza a premenstruációs szindrómát?

  • A menstruáció közeledtével lecsökken az ösztrogén és a progeszteron szintje a szervezetben, és felborul a hormonális egyensúly.
  • A mellékvesében a mineralokortikoidok szintje megváltozik, ezek a víz-és sóháztartásért és a vérnyomás-, valamint a vér ph-értékének a szabályozásáért felelős szteroidhormonok. A mineralokortikoidok szintjében bekövetkező változások okozzák a puffadásérzetet.
  • A prolaktin-szint megemelkedése, mely lecsökkenti a nemi hormonok hatását, és a mell megduzzadásáért, valamint fájdalmas feszüléséért felelős.
  • A prosztaglandinok egyensúlyának a megbomlása, melyek a vérnyomásér megfelelő szinten tartásában, a véralvadásban és az érfalak átjárhatóságában játszanak szerepet.
  • A szerotonin és gamma-amino-vajsav szintjeinek a lecsökkenése, mely szorongáshoz és depresszióhoz vezethet.
  • Az endorfinok elégtelen termelődése.
  • Összefüggés van a depresszió kialakulásával.

Forrás: Pinterest

Életmódbeli változtatások, melyek segíthetnek csökkenteni a premenstruációs szindróma tüneteit:

Jó hír, hogy a legtöbb esetben életmódváltással szépen csökkenthetőek a pms tünetei.

Érdemes minimum heti háromszor fél óra mozgást beiktatni, ez segít helyrerázni a hormonháztartást.

Az étkezések szabályozása, a rostdús táplálkozás, a finomított szénhidrátok csökkentése, vagy teljes kiiktatása, a rendszeres, három óránkénti táplálkozás, mely stabilizálja a vér cukor-és inzulinszintjét, az alkohol-és a koffein csökkentése (vagy kiiktatása), és többek szerint a glutén-és tejtartalmú ételek csökkentése is segíthet.

A stressz csökkentése is nagyszerűen segít.

Mely vitaminok, amikre fokozottan szükség lehet?

Fontos a megfelelő mennyiségű kalcium, magnézium, B6-vitamin és az Omega-3 zsírsav bevitele.

Gyógynövényes segítség:

Barátcserje: ennek a növénynek számtalan pozitív hatása van a női ciklusra, a premenstruációs szindróma kezelésében segíthet, hogy szabályozza a prolaktinszintet, evvel segít helyreállítani a megfelelő progeszteronszintet is.

Ligetszépe olaj: Dél-Amerikából származó növény, segíthet a pms tüneteinek enyhítésében, az anyagcsere szabályozásában. Ezen kívül ajánlják még bőrápolásra, asztma és megfázás ellen, a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésére.

Ligetszépe (Oenethera fruticosa), Forrás: www.izekesivek.hu

Ajánlják a poloskavészt, azonban ezt kizárólag orvosi felügyelet mellett, ugyanis káros hatással lehet a máj enzimjeire, okozhat fejfájást és gyomorpanaszokat. Ezt a növényt egyébként elsősorban a menopauza tüneteinek enyhítésére használják.

Poloskavész (Cimicifuga racemosa), Forrás: Pinterest

Az egyébként elsősorban memóriajavítóként ismert gingko bilobát, ugyanis ez segíthet csökkenteni a vízvisszatartást és a gyomorpanaszokat.

Páfrányfenyő (Gingko biloba), Forrás: www.nefeli.com

Az orbáncfűt ajánlják nem csak a depresszió, hanem a pms tüneteinek a legyőzésében is, ugyanis ez szabályozza az agy szerotonin-szintjét.

Orbáncfű (Hypericum perforatum), Forrás: www.gyorgytea.hu

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!