Most, hogy nagy nehezen átrágtuk magunk az inzulinrezisztenciás téma legtöményebb részén, beszéljünk végre arról, ami szerintem itt a legtöbbünket érdekel, ez pedig a teherbeesés és terhesség kérdése inzulinrezisztenciával. A korábbi bejegyzéseket itt olvashatjátok az inzulinrezisztenciáról és a pco-ról.
Teherbeesés:
A jó hír, hogy amennyire szigorú életmódot követelhet meg, annak betartása annyira hatékony. Az ismerőseim közül többen a diéta elkezdése után egy-két hónappal a kezükben tarthatták a pozitív tesztet (irigy is vagyok ám 😀 ).
Ilyenkor az orvos utasítása alapján kell tartani a szénhidrátmennyiséget (a leggyakoribb a 160 g-os), rendszeresen mozogni, és ha szükséges, szedni a metmorfint. Sokszor szoktak ajánlani a teherbeeséshez Inofolicot (vagy a Mio-Inozitolt, ami az olcsóbb változat), ez egy olyan étrendkiegészítő, ami javítja a sejtek inzulinérzékenységét, és emellé folsavat tartalmaz. Az inzulinrezisztenciával és esetleg pco-val megáldott nők számára kifejezetten ajánlott az Aviva-torna is.

Forrás: Pinterest
Ha sikerült teherbeesni:
Nagyon fontos, hogy siker esetén (és szülés után) sem szabad elhanyagolni a diétát és a mozgást, illetve a már szedett metmorfint is általában folytatni kell, így kisebb lesz a vetélés esélye. A megfelelően tartott diétával csökkenthető a terhességi cukorbetegség kialakulásának az esélye, azonban számolni kell vele, hogy az inzulinrezisztenciásoknak erre sokkal nagyobb az esélye, akár az is előfordulhat, hogy a terheléses vércukormérés indokolttá válik a szokásos 22-24. hét előtt.
A terhességi cukorbetegségről:
Bár ez nem képezi feltétlen a blog témáját, azonban úgy gondolom, ez a bejegyzés nem lenne teljes nélküle.
A terhességi cukorbetegséget általában a 22-24. héten végzik, ha indokoltnak találják a hajlamosító tényezők alapján, akkor korábban, esélyeit megnöveli a 2-es típusú diabétesz (bár akkor ugye nem csak terhességi vércukor), az inzulinrezisztencia, a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdő családtagok, illetve a korábbi terhességi vércukor vagy a korábban 4 kg felett szült baba.
Kezelése nagyon fontos, ugyanis ilyenkor nem csak az anyáról, hanem a baba egészségéről is szó van, a nem megfelelő vagy hiányzó kezelés esetén az ő vércukorszintje is megnő, ettől ráadásul szép nagyra megnőhet, ami kellemetlen, de valójában nem ez a legnagyobb probléma.
Az enyhe terhességi diabéteszt az inzulinrezisztenciára is alkalmazott diétával kezelik, súlyosabb esetben pedig rendszeres vércukormérés és inzulinadagolás szükséges.

Forrás: Pinterest
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: