Cseresznyevirág blog

Női ciklus-és hormonvizsgálat

Akik rendszeresen olvastok, szerintem már mosolyogtatok a cím láttán, hogy nálam minden ide vezet vissza – de ígérem, nem csak erről fogok írni 😀 -, bár valóban az egyik kedvenc témám, bocsássatok meg nekem érte, ha már ennyire érintett vagyok a témában. Úgy is mondhatnám, hogy szép, szabályos női ciklusról álmodom. Ugyanakkor itt nagyon fontos hangsúlyozni, hogy sajnos nem csak szabálytalan ciklus mellett lehetnek hormonális problémák.

Legtöbbször vérvételre kell számítani, azonban előfordulhat például, hogy egy-egy orvos ultrahangon is követi a ciklust már a vizsgálati szakaszban.

Forrás: Pinterest

A vérvételek menete:

A vérvételt általában a 3. és a 21. napon végzik el, egy-két nap csúszás előfordulhat, ugyanakkor ebben az esetben már számolni kell avval, hogy az eredmény is egy kicsit különbözhet, 28 napnál hosszabb vagy rövidebb ciklus esetén pedig a második vérvétel időpontja módosulhat.

Sajnos a kelleténél ritkábban végzik el rögtön a terheléses cukor-és inzulinvizsgálatot, pedig nagyon gyakori problémáról van szó, a legtöbb orvos mégis csak akkor írja ki, ha a hormonértékek indokolják, pedig előfordulhat inzulinrezisztencia úgy is, hogy még nem igazán okoz változást a hormonértékekben.

A 3. napi vérvétel:

A harmadik napi vérvételen nézik a TSH, FSH, LH, prolaktin, ösztradiol, progeszteron és tesztoszteron értékét. A hormonértékek referenciatartományában labortól függően különbségek lehetnek!

TSH:

A TSH-értéke a pajzsmirigyre utal, a referenciatartomány általában 0,4-4 mlU/L, ez alatt pajzsmirigy túlműködésről beszélünk, efelett pedig pajzsmirigy alulműködésről, nem, nem rontottam el, tényleg a túl alacsony érték utal túl-, a túl alacsony pedig alulműködésre. Hamarosan lesz pajzsmirigy témájú hét, addig elégedjetek meg annyival, hogy a TSH lényegében a pajzsmirigyet ösztönzi a hormontermelésre, és minél kevésbé dolgozik a pajzsmirigy, annál több TSH-ra van szükségünk. Számunkra azonban nagyon fontos, hogy a teherbeeséshez nem elég a referenciatartományon belül lenni, hanem gyakorlatilag 1-2 közt kell lenni a TSH értékének, az ideális az 1-1,5 mlU/L!

Abban az esetben, ha a TSH értéke nem megfelelő, szokták nézni a pajzsmirigyhormonok értékét, általában a szabad T4-et, de előfordulhat, hogy a T3-at is. Ezeket nem kell külön felírni, a legtöbb labor rossz TSH-érték mellett automatikusan vizsgálja. Nem nagyon szeretik nézni, illetve a legtöbb helyen külön kell érte fizetni, de érdemes lehet pajzsmirigybetegség esetén aTPO (pajzsmirigyellenes antitest) és AMH (Anti Müller Hormon) értékeket is nézni.

 FSH-LH:

Az LH hormon értéke a 3. napi vérvételen 2,12-10,89 U/L, az FSH pedig 3,85-8,75 U/L. A vérvételen az LH értékének osztva az FSH értékével 2 körül kell lennie, efölött PCO-ra (policisztális ovárium szindróma) kell gyanakodni (ez lesz az inzulinrezisztenciával a jövő heti téma 🙂 ).

Ha a két hormon értéke magas, az a petefészkek elégtelen működésére, alacsony értékük pedig az agyalapi mirigy elégtelenségére utal.

A magas FSH-érték korai petefészek kimerülésre utal, ebben az esetben sürgős beavatkozásokra lehet szükség!

Prolaktin:

A prolaktin értéktartománya nagyjából 70.8-566.8 mlU/L. A prolaktin értéke megemelkedhet a pajzsmirigyalulműködés hatására, de ez önmagában nem okoz kóros eltérést, stressz hatására igen gyorsan nő a szintje (nem szabad idegeskedni vérvételkor 😛 ), ugyanakkor a magas érték különböző betegségekre is utalhat. Ez az a hormon, ami felelős a pms-szindrómáért, illetve terhesség vagy szoptatás alatt fokozódik a termelése (ezért van az, hogy sok nő szoptatás alatt nem menstruál vagy nem esik teherbe, ugyanakkor a szoptatás önmagában nem védekezés!)

Ösztradiol:

Az ösztradiol referenciatartománya általában 99,1-447,9 pmol/L, értékét befolyásolhatják gyógyszerek, stimulálás, ugyanakkor a megemelkedett ösztradiolszint a változókor közeledtét jelzi.

Tesztoszteron:

Egymás után akár többször is érdemes mérni, ugyanis gyorsan ingadozhat a szintje. A referenciatartomány 2.10 nmol/L alatt van, megemelkedett szintje pco-ra utalhat.

Progeszteron:

A progeszteron szintje a ciklus első felében 3,2 nmol/L alatt szokott maradni.

Forrás: Pinterest

21. napi vérvétel:

A 21. napi vérvételen a prolaktin és a progeszteron mennyiségét szokták nézni.

Progeszteron:

A progeszteron mennyiségének a 21. napon (vagy akörül) 38,4 nmol/L felett kell lennie, az ennél alacsonyabb értékek -, melyek általában alacsony ösztradiol- és magas prolaktinszinttel járnak együtt – a sárgatestelégtelenségre utal. Ha nem megfelelő a progeszteron mennyisége, mindenképp hormonpótlásra van szükség, ugyanis ez a beágyazódást gátolhatja vagy korai vetélést okozhat.

Terheléses cukor-és inzulinvizsgálat:

Ezt a vérvételt méltatlanul ritkán végzik el, holott nők nagyon nagy része érintett, úgyhogy ha van rá módunk, érdemes megpróbálnunk kisírni magunknak. Rendszerint három-, néha ötpontos vérvételről van szó. A vizsgálatra éhgyomorral kell érkezni, és előre meg kell kérdezni, hogy a gyógyszertári cukrot vinni kell-e. Az első vérvételt éhgyomorra készítik, aztán meg kell inni a cukorszirupot, egy óra múlva következik a 2., majd újabb egy óra elteltével a 3. vérvétel. Minden alkalommal nézni kell a vércukorszint és az inzulin mennyiségét is, ugyanis azok arányaira lesz elsősorban szükség.

Zárszóul:

Előfordulhat, hogy nem 2, hanem annál több vérvételt végeznek egy cikluson belül. 😛

Ezen a linken találtok egy bővebb tájékoztatást a női hormonértékek megfelelő mennyiségéről, és a váltószámokról. Itt pedig egy aranyos videót a hormonműködésről.

Bocsánat mindenkitől, egy kissé töményre sikeredett ez a bejegyzés, de a későbbiekben igyekszem mindent megmagyarázni, a jövő héttől úgyis a női hormonális problémák következnek. 🙂

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!