Mióta belevágtatok a gyerekgyártásba, mindenhonnan azt hallod, hogy szedjél folsavat, de fogalmad nincs, hogy tulajdonképpen mi ez, és miért kéne szedni?
A Folsav:
Mi az a folsav?
Először is jöjjön egy minimális kémia, de nem kell tőle megijedni. 😀 Így néz ki a folsav:
A folsav tulajdonképpen B9 és M-vitamin, egy egészséges, nem várandós szervezetben is igen komoly szerepe van a vörösvérsejtek és a vérlemezkék képzésében, az aminosavak (fehérjék) és a nukleinsavak (DNS például) anyagcseréjében. Ezen kívül hozzájárul a gyomor, a belek és a szájnyálkahártya épségéhez, a májban 5-15 mg-nyit vagyunk képesek raktározni belőle.
A folsav megtalálható a májban, a leveles zöldségekben (elsősorban a spenótban), gyümölcsökben.
A folsav hiányában kialakulhat vérszegénység, neurológiai, pszichiátriai és vegetatív zavarok, felszívódásához B12-vitamin szükséges.
Mi van még a magzatvédő vitaminokban?
B12-vitamin:
A B12-vitamin szükséges a vörösvértestek előállításához, a folsav felszívódásához, és az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez, működéséhez. Legjobb beviteli forrásai a hús, tojás, tej, hal, élesztő, ezért van az, hogy a vegetariánusoknak különösen kell figyelniük, mert náluk alakulhat ki a legkönnyebben folsavhiány.
B2-vitamin:
A B2-vitamin, másnéven riboflavin szükséges a normál növekedéshez, a szteroidok, vörösvértestek és glikogének előállításához, a nyálkahártya, a bőr, a szemek, a haj és a köröm megfelelő állapotához, a vas felszívódásához, idős korban a memória megfelelő fenntartásához, a migrén elkerüléséhez és a szürkehályog kialakulásának esélyét is csökkenti.
Forrásai a tojás, tej, hús, máj, hal, élesztő, leveles zöldségek, brokkoli, avokádó, spenót.
B6-vitamin:
A B6-vitaminnak három típusát ismerjük, a piridoxint, a piridoxált és a piridoxamint. Fontos az aminosavak előállításához, a folsavval együtt csökkenti a szívbetegségek esélyét, csökkenti a magas vérnyomást, az asztmás tüneteket, erősíti az immunrendszert. Magnéziummal együtt szedve jótékony hatású a stresszes időszakokban.
Megtalálható a húsokban, halakban, teljes kiőrlésű gabonában, tojásban, avokádóban, banánban, dióban, lencsében, mangóban, a héjával fogyasztott krumpliban és a barna rizsben.
Miért kell szedni a magzatvédő vitaminokat?
Ezeknek a vitaminoknak, mint a fenti leírásokból is kiderült, jótékony hatása van minden szervezetre, a szívbetegségek ellen különösen ajánlott, ha előírás szerint szeded, nem fogod túladagolni. 😉
Ha babát terveztek, érdemes már a felkészülési időszakban elkezdeni szedni napi 400 µg folsavat, ugyanis olyan fejlődési rendellenességek kivédésében, mint a velőcső-záródási rendellenességek és a szívfejlődési rendellenességek, azonban azért, hogy a hatását elég jól ki tudja fejteni, fontos már a fogantatás előtt elkezdeni, és egyáltalán nem elég a pozitív teszt után, ugyanis ekkorra már kialakulnak a megfelelő rendellenességek.
Gyakori tévhitek a magzatvédő vitaminokról:
- Nem fogsz meghízni tőle. 😉
- Nem lesz tőle óriásbébid. Azoknál a nőknél, akik a terhességük alatt végig szedték, is mindössze 50-70g-mal nőtt az újszülöttek súlya a kontrollcsoporthoz képest, ami egy 3000-3500 g-os csecsemőnél elhanyagolható különbség, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a koraszülés esélyét is csökkentette, tehát idősebbek is voltak a nagyobb babák.
- Sokak szerint a megfelelő táplálkozással be lehet vinni. Ez igaz is, ha te minden áldott nap megeszel napi 15 tál spenótot, ellenkező esetben inkább szedj magzatvédő vitamint.
Amit a terhesvitaminokról érdemes tudni:
A terhesvitaminok tartalmazzák a megfelelő mennyiségű folsavat és B-vitamint, emellett található bennük C-, D-, E-vitamin, biotin, niotin, pantoténsav, vas, jód, szelén és cink, ami mind-mind jótékony hatású. Akinek nincs semmilyen pajzsmirigybetegsége, annak legegyszerűbb ezt szedni, a kínálat igen széles, körülbelül 1000 Ft/2 hónaptól felfelé, határ a csillagos ég, sok különbség szerintem nincs köztük, leginkább csak a reklámban.
Ha pajzsmirigybeteg vagy, akkor ne szedj komplex terhesvitamint a teherbeesés előtt, hanem kapható hasonló árfekvésben egy csomó olyan vitaminkomplex, melyek folsavat és B-vitamint tartalmaznak, bár többnyire idős nők és férfiak vannak rájuk rajzolva, ugyanolyan jó, mint a terhesvitaminok, viszont külön, az orvosod utasítása nélkül ne szedj jód-tartalmú vitamint! A pozitív teszt után pedig a pajzsmirigyedet kezelő orvos utasítása szerint járj el!
Tudj meg még többet a magzatvédő vitaminokról!
A folsav és a magzatvédő vitaminok fontosságát a magyar orvosgenetikus professzor, Czeizel Endre kutatta, akik a családtervezéstől a 12. hétig szedték, azoknál a nyitott gerinc kialakulásának esélyét 92%-kal, a szívrendelenességeket pedig 40%-kal csökkentette.
Ha bővebben felkeltette a téma az érdeklődésed, ajánlom az alábbi videó(ka)t:
Ha szeretnél még olvasni a folsavról, ajánlom ezt az oldalt. 🙂
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: