Cseresznyevirág blog

Természetes gyógymódok az egészséges női ciklusért

Tegnapi posztomban írtam arról, mi minden okozhatja, hogy ma már rengeteg nő küzd ciklusproblémákkal, ma pedig arról lesz szó, mit tehetünk az egészséges egyensúly helyreállásáért.

Forrás: www.gaiamtv.com

Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy ha túl rövid vagy túl hosszú a ciklusod (tehát nem esik a 21-35 napos intervallumba, mindenképp látogasd meg a nőgyógyászod és csináltass egy hormonpanelt, ugyanis ezek komoly problémákra utalhatnak:

  • inzulinrezisztencia (ir)/ ir és pco (policisztális ovárium szindróma)
  • pajzsmirigybetegség
  • közeledő klimax (ez a legtöbb esetben szerencsére nem probléma)
  • pof (korai petefészek kimerülés, azaz korai klimax)
  • ciszta, mióma, polip

Nagyon sok lánynak rögtön fogamzásgátlót írnak fel a szabálytalan ciklusára, sajnos sokszor vizsgálatok nélkül, ezt azonban rettenetes felelőtlenségnek tartom, ugyanis jó eséllyel a tabletta abbahagyása után ugyanúgy meglesz a probléma, mivel csak a tüneteket fedi el, majd mikor a gyerekprojekt kezdetekor leteszik, minden elölről kezdődik. A tabletta mellett úgy tűnhet, hogy egészségesen működik a hormonháztartás, azonban nincs peteérés, és egy mesterségesen felállított, beszabályozott álciklusról beszélhetünk.

Hogy mégis mit tehetünk azért, hogy rendben legyen a női ciklus? Véleményem szerint ezt először érdemes egy életmódváltással kezdeni. 🙂 Most pedig bemutatok még pár módszert, melyekkel helyrerakhatjuk, és a termékenységet is javíthatjuk. Nagyon fontos azonban, hogy ezeket ésszel és mértékkel alkalmazzuk!

1. Cickafark és palástfű tea.

A két tea fogyasztására több elmélet létezik, hogyan kell fogyasztani, van, aki az egész ciklus során a cickafarkot vagy a palástfüvet issza, van, aki először palástfüvet, és aztán cickafarkot, a legelterjedtebb azonban az, hogy a ciklus első felében  cickafarkot isznak, majd az ovuláció után palástfüvet.

Közönséges cickafark (achillea millefolium); Forrás: Wikipedia

A cickafark gyulladáscsökkentő, erős antibakteriális hatású, görcsoldó, a méhizomzat ellazításával segíti a vérzést. A női problémákon kívül alkalmazzák még különböző torokfájással járó betegségekre, gyomor-, bél-, epe-és veseproblémákra, prosztataproblémákra, magas vérnyomásra, és visszértágulatra.

Női betegségekre való alkalmazása: görcsoldó, segíti a tüszőrepedést, enyhíti a menstruációs görcsöket, nyugtató hatású, enyhíti a klimax tüneteit, vértisztító és vérképző hatású, felfázás esetén is nagyszerű.

Elkészítése: teaként 2,5 dl forró vízzel egy púpozott teáskanál cickafarkot kell leforrázni, és pár percig állni hagyni, vagy ülőfürdőként 6 dl forró vízzel 4 kanál cickafarkot kell leforrázni, majd beleönteni a fürdővízbe, utóbbiból egy hónapos kúra javasolt.

Ellenjavallt: allergiásoknál könnyen kialakulhat tőle allergiás reakció, valamint aki pco-s és ir-es, vagy cisztásodásra hajlamos, annak nem szabad fogyasztania, ugyanis fokozhatja a cisztásodást!

Réti palástfű (alchemillae herba), Forrás: www.herbaria.hu

A palástfű a nőgyógyászati alkalmazásán kívül javasolt a vénás keringés megfelelő működéséért, a narancsbőr és egyéb bőrproblémák, hasmenés-és vastagbélgyulladás, fogínygyulladás és rovarcsípés kezelésére.

Női betegségekre: A hüvelyi problémák és fehérfolyás kezelésére, a ciklus szabályozására, segíti a progeszteron termelését, erősíti a méhfalat, segíti a beágyazódást, mérsékli a pms-t, segíti a méh vérellátását.

Mind a két teát magában vagy mézzel javasolják, és ha a felét teljesíti annak, amit ígérnek, már megérte.

Én, bevallom őszintén, ezt az egyet így még nem próbáltam, azonban a Lady ciklus teát ittam, mely a cickafarkon és a palástfüvön kívül ánizst és citromfüvet tartalmaz. Az ánizs emésztésfokozó, görcsoldó és segíti az epe működését, a citromfű pedig nyugtató, segít elviselni a hormoningadozásokat, sebgyógyító és javítja a memóriát. Ezt a teát a ciklus az ovuláció után egy hétig kell fogyasztani, napi 3 filtert 1 l vízben áztatva. Amennyiben hosszabb ideje nem jelentkezett a menstruáció, 2 hétig kell ugyanígy fogyasztani, és elvileg utána egy héttel megjön.

2. Maca.

A maca-gyökeret nálunk elsősorban por formájában lehet kapni, de így könnyen belekeverhető mindenféle ételbe, jód-, cink-és réztartalma miatt jó hatással lehet a hormonháztartásra. A maca-gyökér általános energetizáló, vitalizáló, libidónövelő, és ami nagyon fontos, hogy a férfiak kis hadseregeire is fantasztikus hatással bír. 🙂 Egyéb előnyeiről egyik bloggertársam írt itt.

Maca gyökér (Lepidium meyennii Walpert vagy Lepidium meyenni Chacón), Forrás: www.rezide.hu

Fogyasztása: általában napi 1 teáskanál körüli mennyiséget javasolnak.

Akinek nem ajánlom: Magas jódtartalma miatt akinek kialakult pajzsmirigybetegsége van, nem ajánlott.

3. Barátcserje

Igazi csodaszer, lehet, hogy inkább evvel kellett volna kezdenem, ugyanis annyi pozitív hatása van a női hormonháztartásra és ciklusra, hogy valószínű, ha nem olvasnám orvosi vélemények közt is, el se hinném, hogy egyetlen növény ennyi jót tehet velünk. Az igazság, hogy sajnálom is már, hogy nem kezdtem el korábban szedni.

Barárcserje (vitex agnus-castus), Forrás: www.megyeriszabolcskerteszete.hu

A barátcserje – azon kívül, hogy mint a képen is látható, egy gyönyörű növény, amit bizony elfogadnék a nem létező kertembe – azért igazi csodaszer, mert gyakorlatilag ott hat a női hormonháztartásra, ahol szükség van, ráadásul anélkül, hogy hormonokat tartalmazna. Az agyalapi mirigyre hatva szabályozza az LH-termelést (a magas LH-szint a PCO-sokra jellemző), amivel jó hatással van a progeszteron-szintre, így segíti az egészséges menstruációs ciklust. Csökkenti a prolaktinszintet (a magas prolaktin-szint a pajzsmirigyalulműködés miatt igen gyakran kialakul, de önálló betegségként is jelen van, nagyon magas prolaktin esetén azonban gyógyszer kell), evvel enyhíti a PMS-t, segíti a tüszőrepedést, és javítja a teherbeesési esélyeket.

Ajánlják meddőség, menstruációs zavarok, klimax (csökkenti a hőhullámokat és az izzadást), ajánlják PCO-soknak, pajzsmirigy-alulműködés esetében, különösen az autoimmun pajzsmirigybetegségeknél, ugyanis csökkenti az autoimmun gyulladást, kóros elhízás és depresszió esetén is. Tehát gyakorlatilag mindenféle női problémára gyógyír, tényleg hihetetlen, de számos orvosi tanulmány eredményei szólnak mellette. 🙂

Szedése: A hatását először egy hónap után lehet érezni, de nagyjából 3 hónap alatt fejti ki teljesen. Én egy hónapja a gyógyszertárban is kapható  Premens tablettát szedem, melyet barátcserjéből készítenek. Barátcserje tablettát lehet még kapni gyógynövényboltokban, valamint a belőle készített alkoholos tinktúrát. Létezik barátcserje tea is, azonban személy szerint ezt kevésbé ajánlanám, ugyanis épp ennek a nagyszerű növénynek a hatóanyagai sokkal rosszabbul oldódnak ki a forró vízben.

Ellenjavallat: Amint pozitív a teszt, rögtön el kell rakni a legfelső polcra, és csak a szoptatás befejezésekor újrakezdeni, ugyanis sajnos vetéltető hatása lehet (nyugi, abban az első pár hétben, míg nem pozitív a teszt, nem számít), a szoptatás alatt pedig azért nem szabad szedni, mert a prolaktin-szintet csökkenti, ami többek közt a tejelválasztásért is felelős.

+1. Aviva-torna, de erről majd legközelebb.

 

Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!