Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a gyerekvállalás nem csak életünk legszebb, hanem egyben legkomolyabb feladata is, amikor megérkezik a kis csöppség a családunkba, eleinte teljesen ránk lesz utalva, tőlünk kap mindent, tőlünk tanul mindent, mi leszünk számára az egész világ, és azt hiszem, amennyire tudunk, fel kell rá készülni. 🙂
Forrás: www.putschein-maker.de
Az, hogy mennyi időt kapunk a felkészülésre, mindnyájunknál egyedi, és abból kell kihoznunk a legtöbbet. Mi sajnos úgy tűnik, igen sok időt kaptunk rá, de úgy gondolom, a 9 hónap is nagyszerű alkalom erre. 🙂
1. Anyagi felkészülés.
Ez az az oldala, amit ma a legtöbben szeretünk túlságosan előtérbe helyezni, először a karrier, a lakás, a ház, a nyaraló, az autó, és csak aztán jöhet a gyerek, pedig ezeknek többségére semmi szükség nincs.
A gyerekvállalásnak szerintem mindössze három anyagi feltétele van:
- Lakhely: albérlet, lakás, ház, lakókocsi, tengerjáró hajó, ezerféle lehetőség van, a lényeg, hogy legyen egy kulturált hely, ahol komfortosan érezzük magunk, és haza tudjuk vinni a gyereket 🙂
- Legyenek tartalékaink arra, mikor kiesik az egyik kereset: én a magam részéről párban gondolkodom, ahol van egy apa és egy anya – mert a tudatos gyerekvállalásnak szerintem része egy stabil párkapcsolat -, s az egyik otthon marad a gyerekkel 1-2-3 évre, nem kell annyi pénz, amiből megélünk ezalatt az idő alatt – szerintem a legtöbb család elő se tudná teremteni -, csak annyi, amennyi kiegészítésként kell a dolgozó fél keresetéhez, amíg otthon vagyunk. 🙂
- Ne csökkenjen nagyon az életszínvonalunk: vannak dolgok, melyeket a gyerekvállalással el kell engednünk – erről majd lentebb írok -, azonban lényeges az, hogy a gyerek mellett is nagyjából tartani tudjuk az életszínvonalunk, ugyanis legtöbbünket egy jelentős visszaesés frusztráltsággal és boldogtalansággal töltené el. Ennek talán a legjobb módja, ha biztosítva van, hova megyünk vissza a gyerek után – bár véleményem szerint aki több gyerekkel, évekig otthon marad, annak számolnia kell avval, hogy nem lesz egyszerű visszatérnie a munkaerőpiacra.
Ami azt illeti, ezeket többnyire kipipáltuk, mire belevágtunk, bár remélhetőleg előbb-utóbb szükségünk lesz egy nagyobb lakásra, de ez egyrészt inkább kényelmi szempont, addig viszont nagyon nem szívesen fűtenék egy háromemeletes házat, és kiabálnék a két sarkából a férjemnek, hogy csak a visszhangot halljam vissza. 😛
2. Testi felkészülés.
Erről már írtam két posztot, de most összeszedem röviden itt:
- Élj egészségesen, hogy egészségesebb lehessen a gyermeked!
- Menj el előre a szükséges vizsgálatokra!
- Szedj vitamint! A folsav már a fogantatás utáni első napokban is fontos a kisbabád megfelelő fejlődéséhez, hogy elkerülhesd többek közt a nyelőcső-záródási rendellenességeket, ezért fontos, hogy már a felkészülési időszakban szedj napi 400 µg folsavat, ne csak a pozitív teszt után! Ne aggódj, ezt a vitamint nem lehet túladagolni, és addig is jót tesz a szív-és érrendszerednek (tulajdonképpen szedhetné a párod, apukád, anyukád, anyósod, apósod…)! 😉 Ha biztosra szeretnél menni – és nincs pajzsmirigyproblémád!!! – szedhetsz valamilyen terhesvitamint is, ha azonban pajzsmirigy betegséged van, ne szedd ezeket, ugyanis Magyarországon jelenleg csak jódtartalmúakat lehet kapni (természetesen a teherbeesés után kövesd az orvosod utasítását, de saját elhatározásból ne szedj jódot!).
Forrás: www.hdwallpapers.in
3. Lelki felkészülés.
Véleményem szerint ez a legfontosabb, ezért azt hiszem, előbb-utóbb mindenről külön-külön írni fogok, de addig is röviden:
- Készülj fel, hogy meg fog változni az életed! Sok mindent el kell engedned, nem járhatod többet hátizsákkal a világot, nem extrémsportolhatsz, és bizony bulizni se járhatsz már minden héten, helyette egészen más izgalmakban lesz részed, de ahhoz, hogy ezt el tudd fogadni, szükséges, hogy feldolgozd, hogy le kell zárni az előző életszakaszt!
- Felelősséget kell vállalnod! Legtöbbünk már vállalt korábban is felelősséget, magáért, a társáért, a szüleiért, de ők mind okos, ügyes, felnőtt emberek voltak. Sokan tartanak otthon kutyát, macskát, egeret, tyúkot, disznót, elefántot, de még ez se akkora felelősség, mint amekkora a gyerekkel lesz az élet.
- Dolgozd fel a saját gyerekkorod traumáit! Nagyon sokan vágnak úgy bele a gyermekvállalásba, hogy nem teszik túl magukat a saját gyerekkori sérelmeiken, bánataikon, pedig ezt nem lenne szabad továbbadnunk, ne szenvedjen a gyerek azért, mert nekünk is szenvednünk kellett, hadd induljon tiszta lappal!
- Rendezd a viszonyod a pároddal, a szüleiddel és a párod szüleivel! Hidd el, ha már itt lesz a gyerek, nehezebb lesz! A lényeg nem az, hogy havonta hányszor látod őket, hanem hogy békében legyetek, és egyetértsetek a társaddal abban, hogy milyen viszonyban vagytok a szülőkkel.
- Te fogsz példát mutatni a gyereke(i)dnek! Tőled tanulnak meg az első években mindent, az, hogy te hogy viselkedsz, és hogy élsz, alapjaiban határozza meg az életük!
- El kell fogadnod a gyereked! Nem lehet fiút vagy lányt rendelni, és nem kérhetsz szőkét vagy barnát, okosat, sportosat, szépet, kedveset, szelídet, ügyeset, nem kérhetsz hetero-vagy homoszexuálisat, csak gyereket kérhetsz, ő pedig majd kap adottságokat, amikből ki lehet hozni a maximumot, de lehet, hogy csak a minimumot akarja majd, és nem küldheted vissza, ezért jobb, ha előre felkészülsz. Senki nem garantálja, hogy olyan lesz a gyerek, mint az apja, és nem az utált rokon természetét örökli majd, és – akármennyi pénzt ölünk különböző vizsgálatokba, és akármennyire is szeretnénk biztosítani – senki nem garantálja, hogy egészséges lesz. Ha elmész az összes genetikai szűrésre, akkor is lehet, hogy a szülésnél történik valami, vagy amikor 5 éves lesz, de akkor is az anyja maradsz, és akkor is, ha gimnáziumban rossz társaságba kerül, akármilyen lesz a te gyereked, el kell fogadnod, elgyászolhatod, ha másmilyen, de készülj fel előre, hogy tudd szeretni!
Azt mondod, kemény? Az. És azt mondom, így is megéri a világ összes pénzét és fáradtságát, hogy szülők lehessünk. 🙂
Tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni? Csatlakozz hozzám a Facebookon is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: