Cseresznyevirág blog

10 reális érv, miért érdemes kistermelőktől vásárolni

Már régóta gondolkodtam rajta, hogy érdemes lenne átszokni arra, hogy kistermelőktől vegyük a hazai idényzöldséget, -gyümölcsöt, mégis sokáig lusta voltam, bementem a közeli szupermarketbe, és összevásároltam mindent, amire szükségünk van, aztán irány haza. Az áttörést az hozta meg, mikor felbosszantottam magam, hogy milyen ronda dolgokat kapni itt, félig éretlen felfújt, akkor elkezdtük először a zöldség-gyümölcsöt piacról venni, majd a tejtermékeket, tojást. Aztán egy nap álltam a konyhában, és borzasztóan bosszús voltam, mert próbáltam szép hússzeleteket vágni a karajból, de mindhiába, mert a fele mócsing volt, a másik fele színtelen, és szépen úgy vágták, hogy a mócsingos rész felett mindig maradjon egy fél centi színhús, hogy ne látsszon a kivágnivaló, tulajdonképpen sokszor megtettem ezt, de ott mikor egy fél órája a kettőnk húsadagjával bajlódtam, és a végén több landolt a kukában, mint a tepsiben, megfogadtam, hogy többet nem veszek nálunk húst. Pár nappal később pedig gyönyörű vörös hússzeleteket fűszereztem be ugyanannál a konyhapultnál, piacon vettem, kistermelőtől.

Forrás: www.belgiancoast.co.uk

Azt tudjuk, mi az egyetlen érvünk a kistermelőktől vásárolás ellen: az idő és az energia, de jöjjön 10 érv mellette:

1. Olcsóbb, mint a bolti.

Ezen nincs mit szépíteni, 2000 Ft-ért annyi zöldséget veszek a piacon, hogy alig tudom hazacipelni, a tejnek kb. 200 Ft a literje a legtöbb helyen, a tojás darabja ugyan drágább, mint a legolcsóbb bolti, de a grammjának ára mindössze 2/3-a a szupermarketben vettnek.

2. Minőségibb.

A kistermelő a minőséget adja el, mert akkor mész vissza hozzá, számára fontos a vásárlók megtartása, és nem csak egy vagy a tömegből. A legtöbben – legalábbis akiket én ismerek – kiválogatják a szép gyümölcsöt, és megtartják, ha rossz kerül közé.

3. Tudod, mit veszel.

Nyugodtan kérdezhetsz az árustól, válaszolnak, honnan jött, hol termett, sőt, a legtöbb helyen meg is lehet kóstolni, ha szépen megkérdezed (bár visszaélni nem ér vele)!

4. Emlékeznek rád.

Pár alkalom, és máris törzsvásárló vagy, megbeszélheted, hogy rakjanak el neked egy liter tejet, még jobban kiválogatják a szebbet számodra.

5. Kevesebb lesz a szemét utánad.

Nem kell légmentes csomagolásba rakni, elég egy szatyor vagy kosár, és már viheted is haza, ha megkéred, levágják a leveleket, és visszaforgatják utána a gazdaságba a növényi hulladékot.

6. Csökkentsd az ökológiai lábnyomod!

Nem nehéz belátni, hogy amit a nénik és bácsik akár az ország másik végéből hoztak, még mindig kevesebbet utazott, mint a dél-amerikai banán vagy a görög eper.

7. Frissebb, mint a bolti.

Leszedik, eladják. És egyébként is, kevesebbet utazik, később kell leszedni, hogy épp megérjen, mire az asztalodra kerül.

8. Kérdezz bátran!

Kaptam már tanácsot bácsitól, hogyan tároljam a gombát, hogy minél tovább elálljon. 🙂

9. Szabad emberek felnőtt munkája.

Biztos, hogy nem kellett érte valakit gyakorlatilag rabszolgasorban tartani, nem éhbért kapott érte, biztos, hogy nem gyerekmunka.

10. Lényegében a saját feneked alá tolod vissza a pénzt.

A termelő itthon gazdálkodik, itthon adózik, és lényegében – még csak nagy hazafinak se kell hozzá lenni, hogy belássuk – a pénz valahogy mögénk kerül vissza, akár autópálya, akár metró, akár orvosképzés formájában, míg ha nem támogatjuk őket, előfordulhat, hogy a munkanélküli-segélyt is nekünk kell fizetnünk utánuk.

10+1. Mindezt megtaníthatjuk a saját gyerekeinknek is. 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!